Altın Kızlar Buraya: Altın Günleri İçin Değişik Tarif Önerileri

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Altın Kızlar Buraya: Altın Günleri İçin Değişik Tarif Önerileri’ni misafirlere döndürüp döndürüp aynı tarifleri yapan, tarif ve menü oluşturma sıkıntısı çeken, yeni tarifler denemekten çekinen altın kızlarımız için biraraya getirdik 😀

“Peynirli Börek? Yok onu Ayşe yapmıştı. Patatesli Poğaça? Ay yok, yok olmaz Fatma diyette. Kısır? Ay daha yeni yaptım” 😂😂

Altın Kızlar Buraya: Altın Günleri İçin Değişik Tarif Önerileri. Özellikle yaz aylarında biraz daha hafif bir menü tercih etmeniz, yemek üstü soda limon kürüne girmemeniz için hazırladığımız tarif önerileri şöyle;

Kabaklı El Açması Börek

kabakli-el-acmasi-borek

Kabaklı El Açması Börek, yaz ayları için gayet uygun olmasının yanında, sürekli peynirli, kıymalı börek yemekten kurumuş altın günü misafirleri için harika bir soluk olacak. Hem öyle basit bir tarif de sanmayın. Hamurunu açmanız ve kabaklı harcı tadında tuzunda ayarlamanız lazım.

Yani hafif hafif yerken, el maharetlerinizi de misafirlerinize çok güzel şekilde gösterebilirsiniz. Tarifini soranlara gururla verin. Öhöm! Tabi bizi de tavsiye edin ☺ Tarifi burada.

 

İtalyan Çoban Tart

italyan-coban-tarti

Etli, kıymalı bir tarif olmadan altın günü olmayacağını düşünenlerdenseniz, misafirlere kıymalı kuru kuru poğaça sunmak yerine şık ve iştah açıcı görüntüsüyle İtalyan Çoban Tart yapabilirsiniz. Minik minik uğraşmak yerine daha büyük hazır tart altlarından alıp porsiyonluk yapabilirsiniz. Üzerine ise yalnızca kıymalı harç ve kaşar rendesi iş görecektir.

Tartın hazır olduğunu söylemenize gerek yok, nasıl yaptığınızı sorarlarsa, ‘Aa bakiim, sen bundan hiç almamışsın, ver bakayım tabağını’ filan diye geçiştirin. Tarifi burada.
Otlu Yoğurt Topları

otlu-yogurt-toplari

Gayet midevi, gayet sağlıklı ve ferahlatıcı bir tarif. Bol taze yeşilliklerle yemekleri hafifletip, midede güzel bir serinlik yaratacak. Kullandığınız zeytinyağının kaliteli olmasına dikkat.  1 gece önceden yaparsanız tüm malzemeler iyice birleşir ve baharatlar tatlarını verir.

Güzel porselen bir tabakta tatlı yoğurt toplarıyla geniş vizyonlu bir altın kız olduğunu gösterebilirsiniz. Tarifi şuraya koyalım.

 

Antep Usulü Yağlı Köfte 

antep-usulu-yagli-kofte

‘Bu kadar yeniliği kaldıramam, benim acilen kısır yapmam lazım!’ diye düşünüyorsanız, biraz sakin olun. Bakın bu da kısırın bir üst modeli, mercimek köftesinin amca oğlu. Yenilikçi ama aynı zamandan geleneklerinden ödün vermeyen bir altın kız olmak bunu gerektirir 😎

Yeşillikler içinde ve limon dilimleri eşliğinde servis edebilir ve tadına doyamadan yiyen misafirlerinizi keyifle izleyebilirsiniz. Tarifini burada paylaştık.

 

Karamel Soslu Şeftali – Peşmelba

karamel-soslu-seftali

Şimdi gelelim tatlıya. Havalar sıcak malum, şeftalinin de tam zamanı. Altın günü için en uygun ve hafif tatlı  Karamel Soslu Şeftali-Peşmelba olacak. Lokum gibi leziz ve tatlı isteğini çok güzel şekilde bastıran bu tarifin yapımı da gayet pratik. Bırakın artık kuru kuru kek yapmayı.

Bakın bu tatlı şık görünümüyle de sofranın tacı olmaya aday. Şeftalileri küçük tatlı nane yapraklarıyla süsleyip, sunuma da ne kadar önem veren bir altın kız olduğunuzu göstermekten çekinmeyin. Tarifimiz burada.

İtalyan Usulü Limonlu Kek

italyan-usulu-limonlu-kek

‘Keksiz altın günü mü olurmuş!’ diye ayaklanma çıkarmamanız için, pes edip bir kek tarifi veriyoruz. Ama lütfen o kakaolu vanilyalı kuru ve klasik keklerden yapmayın. Çünkü biz artık bıktık. Misafirleriniz de bıkmıştır. Kolay mı yıllardır kakaolu vanilyalı kek yediler, yutabilsinler diye kaç bardak çay içtiler.

Yaza uygun limonlu ve yumuşacık İtalyan Usulü Limonlu Kek, altın günü için biçilmiş kaftan. Hem görünüşü hem de kokusu ile misafirleri cezbedecek. İtalyan tarifi olduğunu vurgulayarak söyleyin ve global bir altın kız olduğunuzu belli edin. Denemek isteyenler için tarifi burada.

 

Altın Kızlar Buraya: Altın Günleri İçin Değişik Tarif Önerileri’ni gün sırası size gelince mutlaka deneyin. Afiyetle!

Altınınız bol olsun!

 

En Beğenilen