Aman Dikkat! Kurban Etini Dinlendirmeden Yemeyin

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Aman Dikkat! Kurban Etini Dinlendirmeden Yemeyin.

Kurban bayramı kapıda. Günümüzde her ne kadar kurban kesme konusunda görüş ayrılıkları olsa da, bu bir gelenek halinde süregeliyor. Hal böyle olunca, kurban eti tüketilmesi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

en-leziz-bayram-sofrasi-menusu

Bayramlarda et gibi şekerli besin maddelerinin tüketimi de artıyor. Bu da, maalesef her bayram ölüm ve rahatsızlıklarla biten bir sürecin başlangıcı oluyor. Bu sebeple şekerli ve yağlı yiyeceklerden kararında tüketmek, bir öğünde çok fazla yemek yerine, sık sık ve az miktarlarda yemek şart.

Etteki ölüm sertliği hemen geçmiyor.

Bayram mutluluğunun kabusa dönmemesi için Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gereken en önemli konu, kurban etinin hemen tüketilmemesi. Kurban ilk kesildiğinde, kesilen hayvanda ölüm sertliği bulunuyor. Bunun sebebi metabolik asitlerin etkisi ve vücuttaki hücresel ATP’nin (enerji) tamamen atılmamış olması.

kurban-eti

Metabolik asitlerin etkisi ancak hayvan kesildikten 10 gün sonra geçiyor ve bu durumda eti de yumuşamaya başlıyor. 15 santigrat derecede bekletilen etin sertliği 3 günde kaybolsa da uzmanlar kurban etini 1 haftadan önce yememeyi tavsiye ediyor.

Eti saklama koşulları önemli.

Etin yumuşamasını sağlarken, uygun ortamda saklama konusuna dikkat etmek de önemli. Etin buzdolabındaki ömrü parçasının büyüklüğüne göre değişse de ortalama olarak 3-4 gün. Hele ki etler kıyma haline getirilirse 1-2 gün içinde tüketmek gerekiyor. Etlerin daha uzun ömürlü olması için mutlaka derin dondurucularda, uygun şekilde paketlenerek saklanması gerekiyor.

Derin dondurucuda saklanan kurban etleri kullanılacağı zaman çözdürüldüğünde hemen pişirilmeli ve çözdürülen et tekrar dondurulmamalı. Bu sebeple eti kullanılacak miktarlara bölüp o şekilde dondurmak gerekiyor. Yani koca bir kolu derin dondurucuya atıp, sonra çıkarıp çözdürüp bir parçasını alıp tekrar dondurmak gibi bir seçeneğiniz yok.

Kurbanlarınızı Belediyelerin Sağladığı Alanlarda Kesin.

Kurban kesildikten sonra kullanılmayacak kısımlarının mutlaka çevreyi kirletmeyecek şekilde yok edilmesi gerekiyor. Yani lütfen ama lütfen evinizin arka bahçesinde, otoban ortasındaki yeşillik alanlarda kurban kesmeyin! Kurban atıkları inanılmaz şekilde bakteri üretiyor. Atıkların işi bilen uzman kişiler tarafından Kurban kesim yönetmeliğine uygun olacak şekilde yok edilmesi gerekli. Bu sebeple kurbanlarınızı belediyelerin sağladığı kurban kesim alanlarında kesin.

kurbanlik

Maalesef, kurbanı kesip, hemen evinize getirip kavurma yapıp da yeme durumu artık geçmişte kaldı. Günümüzde ete ulaşmak gayet kolayken (kasap ve marketlerden alma durumu) kurban kesmek, artık vicdan sorgulatma durumuna geldi. Ama illaki kurban kesecekseniz!, bu işlemi lütfen uygun şekilde, hayvanlara eziyet etmeden, çevreyi kirletmeden gerçekleştirin.

 

 

Kestiğiniz kurbanların amacına uygun şekilde et alamayan kişilere belirli kurumlar ya da kişiler aracılığıyla ulaşmasını sağlayın. Kurbanı kesip aile içinde bölüşmeyin.

Katliam derecesinde kötü görüntülerin son bulacağı bir bayram dileriz!

En Beğenilen