Bento Box Nedir?

[Toplam:3    Ortalama:4/5]

Bento Box nedir? Son zamanlarda oldukça popüler olan “bento” kavramı Japonca bir kavram. “Bento”, Japonca’da “öğün” anlamına geliyor. “Bento Box” ise tam karşılığı ile “öğün kutusu” yani bizim oldukça alışık olduğumuz sefer tası.

Eskiden büyüklerimiz iş yerlerine sefer taslarında öğle yemekleri götürürdü. Bu yemekler genelde bir önceki akşam yemeğinden kalanlar olurdu. Ancak konu Japonlar olunca, işin içine estetik de giriyor ve bento box hazırlamak bir sanat haline geliyor.

İnternete şöyle bir göz attığınızda, bento box’ların genelde çocuklar için hazırlanan versiyonlarına daha sık rastlıyoruz. Minik hayvancıklara benzetilen meyveler ve sebzeler, göz ve ağız koyulan sevimli sandviçler, çocukların yemek yerken zorluk çıkarmaması ve eğlenmesi için özenle hazırlanıyor.

Bento Box Nedir? 

Bento Box Nedir? Bento box akımı, Japonya’dan Kuzey Amerika’ya oradan da tüm dünyaya yayılınca, yalnızca çocuklar için değil, büyükler için olan versiyonlarını da görüyoruz. Hanım hanımcık yeni gelinler, çok sevgili kocişkoları ve bebişkoları için sefer tasları hazırlıyor. Kalp şeklinde kesilmiş ekmeklerden sandviçler, içinde sürpriz notlar ve pek sağlıklı salatalar oluyor 😀

Elbette kesinlikle “sefer tası” ismi kullanılmıyor, “Canım oğluşum, ana okulunda da sağlıklı yesin diye yaptığım bento box!”, “Bitanecik kocam, iş yerinde de benim yemeklerimi yiyor” gibi paylaşımlara mutlaka #bentobox hashtag’i koyuluyor. E çünkü neden? Sefer tası demek varoşluk, bento box demek elitlik göstergesi.

Dünyadaki her akımın, ülkemizde suyunun çıkarılması konusunu bir kenara bırakırsak, iş yerine yemek götürme fikri gerçekten çok mantıklı. Bir kere öğlen yemeğinde dışarda sürekli döner, kebap, dürüm yemek aşırı sağlıksız. Çorba, salata da nereye kadar? E şimdi bir de hayat da pahalı. Evden yemek götürmek hem midemiz hem de cebimiz için evla.

Çalışan insan için minik minik, şekilli, suratlı öğünler hazırlamak elbette imkansız. Ama en azından sefer tasınıza, evinizde nasıl piştiğini, ne yağ kullanıldığını bildiğiniz bir önceki akşamdan kalan yemeklerden koyup yanınıza bir küçük kutu da yoğurt aldınız mı, sağlıklı beslenmenin, hafif yemenin ve cebinizi korumanın keyfine varacaksınız.

İşte dünyadan birkaç Bento Box örneği;

Çocuklar için gökkuşağı renklerinde bento

Bu şekilde hazırlanan bir öğle yemeğini yemeyecek çocuk yoktur. Renkli meyveler, meyveli yoğurt, minik minik kesilmiş rulo krepler… Miniğin annesinin vakti bolmuş demek 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Akdeniz Lezzetleri ile dolu bir bento

Humusundan çoban salatasına, pita ekmeğine kadar harika lezzetlerle dolu bu bento, en çok beğendiğimiz oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahvaltı için bento

Çocukların favorisi olabilecek cinsten bir kahvaltı. Yumurta, soyulmuş greyfurt, cherry domates ve tost. Ek olarak annecikten küçük bir not 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Meksika usulü bento

Taco salatalı, haşlanmış mısırlı, ve taze meyveli bu bento, tam Meksika usulü. Yarım yenmiş öğle yemeklerine son!

 

 

 

 

 

 

 

 

Yemeye kıyılmayan bento

Bu bentoyu yemeye kıyamaz insan, bırak öyle tablo gibi dursun. Japon estetik anlayışı devreye girmiş ve bu görüntü ortaya çıkmış.

 

 

 

 

 

 

Siz olsanız nasıl bir bento box yapardınız?

Afiyetle!

Görsel: EatingWell

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen