Berbat Bir Hafızanız Varsa Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Berbat Bir Hafızanız Varsa Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek

Kim ne derse desin, hafıza önemli. Kimse takside evinin yolunu tarif edemez durumda olmak istemez değil mi? Hafıza kim olduğumuzu bilmemizi sağlarken, iki yıl önce rezalet geçen bir ilk buluşmayı, ilk iş gününde nasıl pot kırdığınızı hatırlatıyor. Ama hafızamız olmadan geçmişten ders almak mümkün olmazdı (bazen çeneyi tutmak iyidir :/)

Hafızayı güçlü tutmak, beyin fonksiyonları için iyi olan yiyecekleri tüketmekten geçiyor.

Buzzfeed Health’e konuşan ‘Eat Your Way to Happiness’ kitabının yazarı Elizabeth Somer, eğer vücudunuzu çok aburcubur yiyeceklerle beslerseniz, beyniniz de aburcubur dolu olacak, demiş. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki işlenmiş yiyecekler ve çok fazla doymuş yağ tüketen kişilerin beyin fonksiyonları düşüyor, hatta zamanla beyinleri küçülüyor.

Kırmızı et ve mandıra ürünlerinde bulunan doymuş yağ tüketimi kan damarlarında plakaların oluşmasına sebep olabiliyor. Zaman içinde bu plakalar kanın vücut içindeki dolaşımını engelliyor ve beynin kan aracılığı ile yeterli besini alamamasına yol açıyor. Aynı şekilde hazır yiyeceklerin içinde ki koruyucularında bu tür bir etkisi var.

 

Berbat Bir Hafızanız Varsa Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek listemize başlıyoruz. Elbette tüm bunlar tam anlamıyla ve hızlı bir etki sağlamıyor. Ama zamanla beyin sağlığını arttırma ve hafıza kaybı riskini azaltmaya yarayacak.

1.KAHVE

kahve

Berbat Bir Hafızanız Varsa Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek listesinde aslında etkisini en çabuk gösteren şey kahve. Daha fazla enerji = yüksek dikkat = daha iyi bir hafıza. Uzmanların söylediğine göre her gün bir bardak kahve ya da çay içmek zihninizi kısa süreli de olsa toparlamanıza yardımcı oluyor.

 

 

 

2.SÜT

sut

D Vitamini içeren sütler, enerji ve yüksek dikkat sağlıyor. Bu şekilde çoğu şeyi daha kolay hatırlayabiliyoruz. D vitaminine genelde “güneş” vitamini denmesinin sebebi, güneşin ultraviyole ışınları deride D vitamini üretilmesi için gerekli. Az yağlı ya da tam yağlı sütler D vitamini açısından zenginleştirilebilir sütler, ama az yağlı olanları tercih etmek daima iyidir.

 

 

3.YAĞLI BALIKLAR

balik-

DHA içerikli yiyeceklerin hafıza ve beyin fonksiyonları üzerinde inanılmaz bir güçlendirici etkisi olduğu tüm uzmanlar tarafından kabul ediliyor. DHA somon, ton balığı, uskumru, ve ringa balığı gibi bazı balıklarda bulunan omega 3 yağ asidi. Beynimiz DHA’yı diğer yağlara tercih ediyor çünkü DHA iletişim yeteneği sağlayan beyin hücrelerini oluşturmak için kullanılıyor. DHA olmadan beynimiz vücudumuzdaki onun için çok da yararlı olmayan yağları kullanmak zorunda.

 

Dahası da var. DHA ayrıca beyne oksijen bakımından zengin kanın taşınmasını da arttırıyor. Bu da beyin iltihaplanması riskini azaltıyor ve Alzheimer hastalığı ile bağlantılı olan proteinin seviyesinin stabil kalmasını sağlıyor.

4.ZEYTİN YAĞI

zeytinyagi

Henüz hafıza kuvvetlendirme özelliği olmadığı bilinse de Berbat Bir Hafızanız Varsa Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek listesinde zeytinyağı da var. Zeytinyağının içindeki mono-doymamış yağlar, iyi kolestrol seviyesini dengeliyor ve hafıza kaybı yaşama riskinin önüne geçiyor.

 

 

 

5.KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

sebze

Koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit ve B12 açısından çok zengin ve bu birleşim beyindeki sinir hücrelerinin sağlıklı olması için olmazsa olmaz. Ispanak, karalahana, ve pazı gibi sebzeleri sıklıkla tüketmek gerekiyor. Buradaki mantık yeşil renk ne kadar koyuysa o kadar iyi. Çünkü bu sebzeler açık yeşil yapraklı göbek salata gibi sebzelere göre vitamin ve mineral açısından yüksek.

 

Antioksidan etkili içerikleriyle algı açıcı etkileri bulunuyor. Bu sebzelerden en yüksek etkiyi almak için az miktarda zeytinyağında soteleyip tüketmek öneriliyor.

6.YUMURTA

yumurta

Yumurta da yeşil yapraklı sebzeler gibi folik asit ve B12 açısından zengin bir yiyecek. Yumurtanın faydalarını bilmeyen yok evet, ama buradaki önemli nokta yumurtanın nasıl pişirildiği. Haşlanmış ya da zeytinyağında pişirilmiş yumurta en iyi tüketme yöntemlerinden.

 

 

 

7.BAKLAGİLLER

baklagil-

Kuru fasülye, lima fasülyesi, Meksika fasülyesi ve mercimekler..Tüm bu yiyecekler folik asit açısından oldukça zengin. Ama bu konuda koyu yeşil yapraklı sebzelerle yarışamaz durumdalar.

 

 

 

 

8.TANELİ MEYVELER

taneli-

Yaban mersini, çilek, böğürtlen gibi taneli meyveler antioksidan etkili olmaları sebebiyle tercih edilmesi gerekenlerden. C ve E vitamini gibi antioksidanlar beyin hücresi ve organ hücresi zarlarını soluduğumuz havadan gelen, serbest dolaşan radikallerden koruyor. Ayrıca içi renkli olan karpuz, mürdüm eriği gibi meyveler de karoten ve likopen açısından çok zengin. Kısacası bir meyve ne kadar renkliyse, o kadar yararlı.

 

9.KURUYEMİŞ

kuruyemis-

Elbette soslu fıstıktan bahsetmiyoruz. Ceviz, badem, kaju, yer fıstığı gibi kuruyemişler çok zengin birer E vitamini kaynağı. E vitamini beyinde hafıza güçlendirmeyle ilgili olan beyaz maddeyi koruyor. Ayrıca beyin hücresi zarlarını da koruma görevi var. Kürkümin en iyi karabiber ve yağ ile pişirildiğinde absorbe edilebiliyor.

 

 

10.ZERDEÇAL

zerdecal

Zerdeçalı genelde yemeklere portakal rengimsi bir renk veren köri gibi bir baharat olarak bilsek de, içindeki kürkümin algısal bozukluklara sebep olan beyin plaklarını yok etmede çok etkili. Zerdeçalı tavuk pişirirken mutlaka kullanmak ve karabiberle birleştirmek gerektiği söyleniyor. Burada önemli olan zerdeçal eklenecek yemeği seçmek. Hamburgerinizin üzerine azıcık serpiştirmekle olmuyor tabi. Dengeyi bulmak ve vücut tarafından en iyi şekilde absorbe edilmesini sağlamak gerek.

 

Berbat Bir Hafızanız Varsa Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek ile daha sağlıklı bir beyne ve hafızaya sahip olabilirsiniz. Beyin önemli gençler. Beyinlere iyi bakalım, beyinlere sahip çıkalım!

En Beğenilen