Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Her gün içtiğimiz, kültürümüzün bir parçası olan Türk Kahvesi’ni yapmak her ne kadar kolay görünse de yapımında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Bu noktalar atlandığında kahvelerin köpüksüz ve tatsız olması kaçınılmaz.

Herkesin kendine göre Türk Kahvesi yapma yöntemi elbette vardır. Zaman içinde kendi tarifini ve yapım yolunu bulanlara selam olsun 🙂 Ama Türk Kahvesi’nin köpüğünü bir türlü tutturamıyor ve istediğiniz gibi kahveler içemiyorsanız, buyrunuz adım adım Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? içeriğimiz.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken şey, Türk Kahvesi’ni kaynatmamak. Kaynattığınızda bilin ki o kahve artık iflah olmayacak. Yapılması gereken şey kahveyi ısıtmak ve kaynamadan hemen önce ateşten almaktır. Eğer kaynatırsanız, Türk Kahvesi yerine su ve kahve karışımı elde etmiş olursunuz.

Malzemeler (1 fincan için)
  • 1 kahve fincanı su (mutlaka içme suyu olmalı, musluk suyundaki kimyasallar kahvenin tadını bozuyor)
  • 1.5 dolu çay kaşığı Türk Kahvesi (kahve miktarının kesin bir gramı yok, tamamen damak tadınıza kalmış)
  • İsteğinize göre şeker (1 fincan için, 1 çay kaşığı şeker en çok tercih edilen oran)

Isıtma ve karıştırma süreci
  • Ocağınızı orta ateşe getirin.
  • Cezvenizi ocağın üzerine koyun (elektrikli ocaklarda ısıyı kontrol etmek, gazlı ocaklara göre daha zordur, bu sebeple mümkünse gazlı ocakları tercih edin, ocağın türü ve ısısı Türk Kahvesi’nin tadında oldukça etkilidir).
  • Cezveye suyu ve kahveyi ve şekeri ekleyin.
  • Kahveyi çay kaşığı ile karıştırın ve homojen bir karışım elde edin (eğer minik bir tahta kaşığınız varsa, metal yerine bu tahta kaşığı kullanın.
  • Suyun üzerinde kahve ya da şeker kalmadığından emin olun.
  • Kaşığı cezveden çıkarın ve kenara koyun, daha fazla karıştırmayın.
  • Düşük ısı ve soğuk su ile kahve daha uzun zamanda pişer, ama uzun süre pişen kahve çekirdeklerinden çok daha iyi bir tat alırsınız.
Köpüğü kontrol edin.

Geldik işin kritik kısmına. Türk Kahvesi’ni ısıttıktan sonra, kahve cezvenin kenarlarından ortaya doğru çember şeklinde bir köpük oluşturacak. köpüğün oluştuğunu gördüğünüz anda ocağınızı kısın. Bu şekilde, kahveyi kaynatmadan ısıtmaya devam edebilirsiniz.

Aman gözünüzü kahveden ayırmayın. Bir anlık dalgınlıkla kahve kaynayıp taşabilir. Kahve yavaşça köpürerek bir anda yükselmeye başlayacak, işte bunun adı “ilk taşım”. İlk taşım sırasında kahveyi hemen ocaktan almanız gerek ki kahve kaynayıp taşmasın.

Köpüğü bir kaşık yardımıyla fincanlara alın.

Kahve köpüğünün tüm fincanlarda aynı oranda olması için ilk taşım sonrası bir çay kaşığı yardımıyla fincanlara bölün. Her fincan için 2 çay kaşığı yeterli olacaktır. Ama kahveyi yalnızca kendiniz için yapıyorsanız elbette bu işleme gerek olmayacak.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? içeriğinde mutlu sona geliyoruz.

Kahveyi tekrar ocağın üzerine alarak ikinci taşımı bekleyin – ki çok uzun sürmeyecektir. Kahveyi kaynatmadan tekrar ocağın üzerinden alın ve yavaşça fincana dökün. Fincanın biraz yukarısından dökmeniz köpüğün artmasını sağlar. Eğer birden fazla fincan yapıyorsanız, her fincanı önce yarısına kadar doldurun, sonra, cezvede kalan kahveyi tüm fincanlara bölüştürün.

Kahve telvesinin dibe oturması için 30 saniye bekledikten sonra kahvenizden güzel bir yudum alın.

Ferah kahveleriniz olsun!

Görsel: InfoAboutCoffee

En Beğenilen