Erkeklerin Şarapla İlgili Bilmesi Gerekenler

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Erkeklerin Şarapla İlgili Bilmesi Gerekenler, gayet temel şeyler aslında. Eğer şimdiye kadar başınıza gelmediyse bile, er geç gelecektir. İlk buluşmada sevdiceğinizle işten, aileden, gelecek seçimlerden bahsedip, havadan sudan konuştuktan sonra garson elinize şarap menüsünü tutuşturuverir.

Kız arkadaşınız size döner ve sorar “Şarap seçebildin mi?”. Alır sizi bir panik. Bu gece ilk geceniz ve onu etkilemelisiniz. Buluşmalar etkilemek içindir, değil mi? Ve bu anda ağzı açık ayran budalası gibi kalırsanız, etkilemenin kenarından bile geçemezsiniz.

Ama endişelenmeyin. Şarapla ilgili bilmeniz gereken temel şeyleri sizin için biraraya getirdik. Buyrunuz 🙂

1-Giriş: Şarap tam olarak nedir?

Şarap üzüm ya da diğer meyvelerden yapılan alkollü bir içecektir. Ancak modern zamanlarda en iyi şarabın üzümden elde edildiği fark edilmiştir. Mayal üzümü şeker, asitler ya da farklı katkı maddeleri olmadan fermente eder, etanol ve karbondioksite dönüştürür. Günümüzde yer yıl 250,000 kadar farklı şarap üretiliyor.

 

 

 

2-Her şarabın tadı neden farklıdır?

Erkeklerin Şarapla İlgili Bilmesi Gerekenler

Şarabın farklı tatlara sahip olmasında pek çok etken vardır ama bunların en önemlisi kullanılan farklı türlerdeki üzümlerdir. Herkesin tadını sevdiği farklı bir elma çeşidi vardır değil mi? İşte aynı durum üzümler için de geçerli. Üzümün pek çok farklı çeşidi var (keza maya türleri de aynı şekilde) ve farklı üzümler pek çok farklı tat kombinasyonu oluşmasını sağlıyor. Ayrıca üzümün yetiştiği toprak, ve şarapların mayalandığı fıçılar da tadın oluşmasına etki eden faktörlerden.

 

3-Meyveler

Erkeklerin Şarapla İlgili Bilmesi Gerekenler

Şarabı en güzel anlatma yolu meyveden geçer. Şaraptan bir yudum alın. İçindeki bir meyvenin tadını ayırt edebiliyor musunuz? Bu size şarabın ne tür bir şarap olduğu hakkındaki düşüncelerinizi daraltabilir.

Eğer kırmızı şarap tercihi yapacaksanız ve vişneyle karışık bir çikolata tadı alıyorsanız, büyük ihtimalle bir Pinot Noir tadıyorsunuz demektir. Beyaz şarap içiyorsanız genelde limon, greyfurt ya da keskin bir şeftali ya da armut tadı alırsınız.

 

Başka ne tadı alıyorsunuz? Bir şarap pek çok şey gibi tadabilir. Karabiber gibi, metal gibi, tütün gibi, zeytin ve hatta kedi çişi gibi. Şarabın tadı için bu sıfatları kullanmak gayet normal.

4-Terroir – Bölge

Erkeklerin Şarapla İlgili Bilmesi Gerekenler

Şarap siparişinizi bekleyen papyonlu garsonunuz terroir dediğinde bahsetmek istediği şey, bir ekininin kalitesini etkileyen çevresel faktörlerdir. İklim, toprak türü, çevredeki farklı bitkiler, ve yer biçimi bir şarabı direkt olarak etkiler. budama, sulama, ve hasat zamanı da ayrıca şarabı etkileyen faktörlerdendir. Şu anda kendinizi kaybolmuş gibi hissediyorsanız, gayet iyi gittiğinizi söyleyebiliriz.

 

 

5-Tanik asit

Erkeklerin Şarapla İlgili Bilmesi Gerekenler

Tanik asit şaraba acılık veren fenolik maddelerin oluşmasına sebeptir. Fenolik maddeler üzümün kabuğundan ve çekirdeğinden gelir ayrıca şarabı meşeden yapılma bir fıçıda yıllandırmanın da etkisi vardır. Tanik asit şaraba tat dengesi sağlar ve sek olması için yapısal olarak gereklidir.

 

 

 

6. Sek mi yoksa şekerli mi?

Erkeklerin Şarapla İlgili Bilmesi Gerekenler

Şarap mayalandıktan sonra kalan şeker tortusu miktarı şarabın sek mi yoksa şekerli mi olacağını belirler. Ne kadar az şeker, o kadar sek şarap demektir.

 

 

 

 

 

7. Asidite

Erkeklerin Şarapla İlgili Bilmesi Gerekenler

Asidi yüksek şaraplar, dilinizde karıncalanmaya sebep olarak kendilerini ele verir. Diğerlerine göre daha gazlı bir tadı vardır ve yuvarlak şişelerde diğerşaraplardan daha az dolu şekilde satılırlar.

 

 

 

 

8. Geniş şişe ya da ince şişe

Erkeklerin Şarapla İlgili Bilmesi Gerekenler

Şarabın geniş bir şişede mi yoksa ince bir şişede mi saklanacağını etkileyen pek çok sebep vardır; üzümün hasat edildiği yıl, şişeleme yılı, üretildiği ülke, akışkanlığı ve alkol oranı gibi. Yüksek alkollü bir şarap, düşük alkollü bir şaraptan daha geniş bir şişeye sahiptir.

 

 

 

9. Bitiriş

Erkeklerin Şarapla İlgili Bilmesi Gerekenler

Bu kelime şarap bardağını bitirmek anlamına gelmiyor, bu kelime şarabı yuttuktan sonraki anı anlatıyor. Ağzınızda ve dilinizde nasıl bir tat ve doku kaldı? Baharatlı mı? Tatlı mı? Zengin aromalı mı? Keskin mi?
Görüldüğü gibi birkaç üzüm ve mayanın size verdiği izlenim çok farklı olabilir, ama bu şarabı sonsuz lezzet ve çeşitte yapan yegane şey. Bu hisler pahalı, sarhoş ve leziz kar tanelerine benzetilebilir.

 

Günün sonunda size söyleyebileceğimiz şey güzel yemek ve güzel şarabın birlikte doğal olarak çok güzel gittiği. Şarap çok güzel bir içki; tadı güzel, size kendinizi iyi hissettiriyor. Bu yüzden her yudumdan zevk alın ve şarap seçmeyi gözünüzde büyütmeyin.

Şerefe!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen