Evde Yemek Yapmanın 7 Faydası

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Evde Yemek Yapmanın 7 Faydası ne olabilir? Ruhu ve bedeni doyurmak için yemeğinizi evde sıfırdan yapmak gibisi yok. Eğer daha önce yemek yapmayı hiç denemediyseniz, kendinize 90 gün verin ve 90 gün boyunca evde yaptığınız yemekleri tüketin. Bu sayede, hem bütçenize yardımcı olacaksınız, hem de sağlıklı yemek yemenin faydalarını tüm vücudunuzda hissedeceksiniz. Ama zamanım yok, ama üşeniyorum, ama, ama, ama! Hiç mazeret istemiyoruz! Mazeret üretmek yerine evde yemek yapmanın sağlayacaklarına bir göz atın, fikriniz kesinlikle değişecek.

1. PARA BİRİKTİRME

para-biriktirme

Evde Yemek Yapmanın 7 Faydası’ndan ilki para biriktirme. Paketlenmiş ya da önceden hazırlanmış yemekler, malzemeleri alıp evde pişirmekten daha maliyetlidir. ‘Ya zaten başka lüksümüz yok yememizden de mi keselim’ demeden önce dışarda yediklerinize harcağınız parayı bir hesaplamanızı öneririz 🙂 Akşam yemeğinden kalanları ertesi gün işe götürebilir ve bu şekilde çok da kolay şekilde yemek harcamanızı azaltabilirsiniz. Evinize toplu bir alışveriş yapıp, biraz daha sebze ağırlıklı beslenmeyi deneyebilirsiniz.

2. DAHA AZ TUZ VE TRANS YAĞ TÜKETİMİ

tuz

Hazır yemek üreticileri ve restoran şefleri, lezzetli yemekler elde etmek ve tuzun koruyucu özelliğinden faydalanmak adına evde yemek yaparken kullandığınızdan daha fazla tuz ve yağ kullanırlar. Evde yemek yapmanız tuz miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilmenizi ve zeytin yağı gibi sağlıklı yağlar kullanabilmenizi sağlar. Bu da kalp damar hastalıklarını ve kilo alma ihtimalini azaltır.

 

3. DENGELİ BESLENME

dengeli

Haftalık öğünlerinizi planlamak zaman ve para tasarrufu dışında protein, karbonhidrat, yağ ve dışardan alınması gereken vitaminler ve mineraller anlamında dengeli yemekler tüketmenizi de sağlar. Dengeli beslenmek, vücudunuzun dinç olmasını sağlarken, gece atıştırmalarını da ortadan kaldıracak ve kilo koruma/verme anlamında destek olacaktır. Kilo derdi olmayanlardansanız de dengeli beslenmeyi es geçmeyin, vücutta vitamin, mineral, ve protein dengesi kaliteli uyku ve verimli bir iş günü sağlar.

4. BESİN ZEHİRLENMESİ RİSKİNİ ORTADAN KALDIRIR

besin-zehirlenmesi

CDC’nin yaptığı araştırmalara göre Birleşik Devletler’de her yıl 76 milyon insan yediklerinden zehirleniyor. Bunun sebebi yemekte üreyen bakteri, virüs ve parazit gibi sonucu ölüme bile yol açabilen patojenler. Sokak yiyecekleri, sağlıksız koşullarda üretilen ve olması gereken fiyatın altında satılan yiyecekler, soğuk zincirin kırılması gıda zehirlenmesi riskini arttırıyor. Yemeğinizi evde pişirdiğinizde et ürünlerinin iyi şekilde pişirilmesi, yiyeceklerin doğru korunması gibi konular kontrolünüz altında oluyor.

5. KEYİFLİ VE TATMİN EDİCİ YEMEK YEMEK

burger

Yemek yemek iyileştirici özellik taşırken, gıda zehirlenmesi ve hastalıklara yol açarak da enerjinizi tüketebilir. Düşündüğünüzde, dışarda yemek yediğimizde hepimizin yemekten tatmin olma ya da olmama durumu bir şefe bağlı. Yemek sonrası mutlu olup olmayacağımız onun elinde. Yemek yemek sizin için de önemli bir ‘mesele’ ise, yemeğinizden alacağınız hazza siz karar vermelisiniz. Bu durumda kötü sürprizlerle karşılaşma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

 

6. AİLEYİ BİRARAYA GETİRİR

aile-yemegi

Aile bireyleri ile evde yemek yapmak, sevgiyi paylaşmanın en güzel yollarından biridir. Yemek hazır olduğunda masada toplanmak beden ve ruh için huzur verici ve rahatlatıcı bir histir. Bu sebeple çocuklara yemek yapmayı öğretmek tüm hayatları için onlara verebileceğiniz en sağlıklı hediyedir. Tariflerinizin torunlarınıza hatta onların torunlarına ulaşması hissi gerçekten tatmin edici.

 

7. KİLO KONTROLÜ

porsiyon

Kilo kontrolü Evde Yemek Yapmanın 7 Faydası’ndan bir diğeri. Restoranlarda sunulan porsiyonların son yıllarda ne kadar artmış olduğunun farkındasınızdır. Büyük porsiyonlar, daha çok yemek istemenize sebep olur, ancak evde yemek pişirmek porsiyon büyüklüğünü istediğiniz şekilde ayarlamanızı ve fazla yemeyi önlemenizi sağlar. Mevsiminde lokal pazarlardan alacağınız sebze ve meyvelerle gerçekten kaliteli ve besin değeri yüksek yemekler yapabilirsiniz. Evde yemek yaptığınızda kilo kontrolünü daha kolay sağlamak, mide sorunlarının ve yiyeceklerin sebep olacağı alerjik reaksiyonları engellemek mümkün.

Evde Yemek Yapmanın 7 Faydası listesiyle cebinizi koruyabilirsiniz. Minik tutarların uzun vadede çok fark yarattığını unutmayın!

En Beğenilen