Her Zamankinden Daha Lezzetli Salatalar Yapmak İçin Öneriler

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Her Zamankinden Daha Lezzetli Salatalar Yapmak İçin Öneriler ile, salata yemek bir çile olmaktan çıkıyor. Lezzetli, ve tam bir öğün halinde salatalar yapmak çok kolay.

Bu yıl daha fazla yeşillik tüketmek için kendinize söz vermediyseniz bile, biz bu yıl her zamankinden harika salatalar yapacağınızın sözünü veriyoruz 🙂 Salata maalesef beğenilmeyen, yalnızca diyet yapanların öğün olarak tercih ettiği, masadan kalktıktan 1 saat sonra hemen acıkmamıza sebep olan bir yiyecek gibi algılanıyor. Ama bu önerilerle sizi tok tutabilecek, sağlıklı ve lezzetli salatalar yapacaksınız.

Görsel: TheKitchn

1. Yeşillikleri tatlandırın.

İyice tatlandırılmış bir salata, inanılmaz fark yaratıyor. Buradaki tatlandırma yeşilliklerin hepsinin tuzlanmasından bahsetmiyoruz. Aksine bir tutam tuz bile yeşilliklerin ve diğer malzemelerin doğal lezzetini vermesine yetip artacaktır.

2. Taze otları yeşilliklerle karıştırın.

Yeşil yapraklı salata malzemelerini eklerken yalnızca marul ve göbek salatayı düşünmeyin. Bunların içine maydanoz, fesleğen, kişniş, ve nane gibi taze otları da mutlaka ekleyin. Küçük bir avuç dolusu kıyılmış ot, salataya hem inanılmaz bir lezzet, hem de tazelik katacak.

3. Malzemeleri mevsiminde kullanın.

Güzel bir salata yapmanın en önemli adımlarından biri kullanacağınız malzemelerin mevsiminde olması. Eğer kış ise karnabahar, balkabağı ve brüksel lahanası kullanarak güzel bir salata yapabilirsiniz. Yaz ise kabak, domates, ahududu, çilek gibi meyveleri kullanabilirsiniz. Mevsiminde kullanılan malzemeler salatanızın lezzetli ve tatmin edici olmasını sağlıyor.

4. Yeşil yapraklılar dışında farklı malzemeler de kullanın.

Salata demek yeşillikleri doğrayıp tuzlamak demek değil. Hele ki kışın ortasında. Kışın marul yerine balkabağı, hafif haşlanmış brokoli, kereviz sapı ve lahana ile lezzetli salatalar yapabilirsiniz.

5. Malzemeleri ızgara yapın.

Salata illaki çiğ malzemelerden oluşmak zorunda değil. Izgara yapmak pek çok farklı malzemeyi salatanızda kullanma imkanı veriyor. Mesela patates, bal kabağı, ve pancar gibi malzemeleri hafifçe ızgara yapıp salatanıza ekleyebilirsiniz. Salatanız siz nasıl isterseni öyle olmalı 🙂

6. Proteinin gücünü unutmayın.

Ana öğün olarak salata yaparken, salatanızın yeterli miktarda protein içerdiğinden emin olmalısınız. Et, balık, yumurta ve tofu salatanıza kolaylıkla ekleyebileceğiniz malzemeler. Aynı zamanda fasulye, nohut, mercimek, kinoa, ceviz ve badem gibi malzemeleri de ekleyebilirsiniz.

7. Damak şöleni yaratacak sağlıklı yağları eksik etmeyin.

Yağ koymaktan kormayın. Salataya ekleyeceğiniz kaliteli bir zeytinyağı hem lezzetli bir öğün geçirebilir hem de salatanın sizi uzun süre tok tutmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca salata malzemelerinin pek çoğunda bulunan A, D, E ve K vitaminleri, yağda çözünen vitaminler. Bu sebeple salataya az da olsa yağ koymak oldukça faydalı.

8. Salatanın dokusu için malzemeleri seçin.

Malzemeleri seçerken yalnızca lezzeti değil, salatanın dokusunu da göz önünde bulundurun. Kıtır kıtır, dişe gelen ve aynı zamanda yumuşak bir doku için ceviz, ay çekirdeği, kuru meyve, avokado ve haşlanmış yumurta kullanabilirsiniz.

9. Malzemelerin lezzetlerini dengeleyin.

Her Zamankinden Daha Lezzetli Salatalar Yapmak İçin Öneriler’den biri de tüm malzemelerin lezzetlerini dengelemektir. Restoranlar bunun nasıl yapılacağını biliyor ancak bunu evde kendi salatanızda uygulamak için malzemelerin tatlarını biliyor olmalısınız. Yani tadını bilmediğiniz yeni bir malzemeyi salataya eklememenizi tavsiye ederiz. Çünkü salatada tuzlu, asitli, tatlı ve baharatlı tatların uyum içinde olması çok önemli.

10. Salata sosunu bir de ılık deneyin.

Salata sosu olmadan yapılan bir salata tam değildir. Bu bitirici uygulamayı yaparken limon ve sirkenin dışına çıkın. Daha kremamsı, ve ılık soslar tercih edebilirsiniz. Kışın yaptığınız karnabahar ve etli bir salataya, sos tenceresinde ısıtılmış balzamik sirke olduk.a yakışacak.

Her Zamankinden Daha Lezzetli Salatalar Yapmak İçin Öneriler ile salatalarınızı her zamankinden daha lezzetli şekilde yiyeceksiniz 🙂

Afiyetle!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen