Kedilerin Kabusu Salatalık

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Kedilerin Kabusu Salatalık neden bu kadar korkutucu? Yeri gelince hiçbir şeyden korkmayan cabbar cevval kedilerimizin salatalıktan ölesiye korkma sebebini hiç merak ettiniz mi? Bilim insanları bu soruya net bir açıklık getirdi.

Kaynak; IFL Science

Karanlık köşelerde üzerimize üzerimize atlayan, girilmeyecek köşelere, deliklere giren, kimi zaman psikopat bakışlarıyla ne yapacağını kestiremediğimiz ama bir o kadar karakterli ve munis kedi dostlarımızın en büyük düşmanı salatalık.

Son zamanlarda internette pek fazla video ve görsel ile kedilerin salatalık korkusunu görmüş olanlar olabilir. Pek çok videoda, kedi sahipleri kedilerin arkasından sinsice gelip onlar başka şeyle ilgilenirken arkalarına bir salatalık bırakıyor ve kediler arkalarını dönüp yeşil, uzun bir cisim görünce neye uğradıklarını şaşırıp, zıplayıp kaçmaya çalışıyorlar 😡

Hayvan davranışı uzmanlarına göre, bu korku salatalık özelinde değil. Kediler salatalık yerine beklemedikleri şekilde bir ananas ya da bir muz da olabilir. Kedilerin bu tepkisi beklemedikleri tuhaf bir cismin, beklemedikleri bir anda karşılarına çıkmasından kaynaklı.

Kediler hızlı hareket eden, çok fazla gürültü yapan ya da şiddetli şekilde ışıyan her şeye karşı şüpheli yaklaşırlar özellikle de nereden geldiğini anlamadıkları şeylere karşı. Ayrıca kedilerin yalnız yaşayan canlılar olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Biz insanlar olabildiğine sosyal canlılar olduğumuzdan dolayı kedileri fazlasıyla şaşırtıyoruz.

 

Kedilerin şüpheci canlılar olmasının sebebi geçmiş zamanlardan gelen yılan ya da başka bir yırtıcı hayvan tehlikesi. Bu sebeple salatalık yerinde plastik bir balık, oyuncak bir yılan ya da bir maske de olsa aynı tepkiyi verecekler.

Kedileri salatalıkla korkutmanın komik olduğu düşünülse de, uzmanlar, bu durumun kedilerde inanılmaz bir stres yarattığını söylüyor. Kedileri korkutup sosyal medya fenomeni olmayı amaçlayanların, insanlığını gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz.

Kedilerin Kabusu Salatalık videolarını izlemiş olsanız da bu kez de kedilerin verdiği tepkilere onların yaşadığı korku açısından bakabilmeniz için aşağıda bir kez daha paylaşıyoruz.

Evcil hayvanlar bizi eğlendiren oyuncaklar değil. Onlar bizimle aynı hayatı paylaşan dostlarımız ve maalesef komik olduğunu düşündüp yaptıklarımız onlar için acı verici olabiliyor. Paralel evrende aynı muameleyi kedilerinizin size yapıyor olabileceğini unutmayın!

En Beğenilen