Kısa Bir Kafa Tatili! Ayvalık-Cunda Adası’nda Neler Yedik?

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

 
Kısa Bir Kafa Tatili! Ayvalık-Cunda Adası’nda Neler Yedik? Neler içtik, neler gördük, neler…

Baktık havalar güzelleşti, hayaller Ege, hayatlar İstanbul kafasına girdik. Dedik biz biraz gidelim. Dedik biz biraz kaçalım, zamanı geldi. Ama dedik nereye gidelim? Ege’ye gidelim de nereye gidelim? Oy birliği ile Ayvalık-Cunda Adası’nda karar kıldık.

Giden bilir, iki saatliğine de gitseniz o Cunda Adası’nın havası,suyu, atmosferi kafa rahatlatır, sıkıntıdan uzaklaştırır. E, dedik gitmişken Sinem kızımızla Kenan oğlumuzun düğününe de icabet edelim, oradayken gitmemek ayıp kaçar. Tekneyle mi gidelim, arabayla mı gidelim diye tutuştuk mu bir kavgaya, birbirimize kızıp gitmemeyi tercih ettik (davet edilmemişlerdi).

Efendim neyse, tırı vırıyı kes yediğini içtiğini anlat diyenlere gelsin o zaman. Çok şey yedik içtik de Cunda Körfez Restaurant’ta yediklerimiz kalbimizde yer etti.

Cunda1

Gitmişken İstanbullarda yiyemediğimiz, özlemini çekip kavrulduğumuz şeyleri yiyelim dedik. Zeytinyağına doyalım, her yerimiz zeytin koksun istedik. Kahvaltıdan itibaren domatesime döktüm, zeytinime döktüm, ekmeğimi bandım. Peynirimi bile zeytinyağında ezdim de yedim. Öyle iştahlıyım yani anlayın.

Bir akşam yemeğini de rakı-balık-ayvalık felsefesinin dibine vurmak için Cunda Körfez Restaurant’ta yedik. Neler vardı diye sorarsanız, neler yoktu onu anlatabilirim. Kalabalık yoktu mesela, ses yoktu. Huzur, Girit mavisi bir atmosfer, leziz mezeler, damak şenlendiren Sardalye ve Papalina vardı. Karides kalamar vardı. Anlatabildiğimi umuyorum.

Meze olarak, bakla fava, kabak çiçeği dolması, barbunya pilaki, zeytinyağlı enginar, ve Girit ezmesi istedik. Bana kalsa masayı otlarla, deniz börülcesiyle donatacaktım ancak yanımdaki 3 öğün lahmacunla beslenen arkadaşlara şok etkisi yaratmamak adına, onların da sevebileceği mezeleri seçtim.

kabak-cicegi-dolmasigirit-ezmesizeytinyagli-enginarbakla-fava

Mezeler sonrasında Papalina ve Sardalye şiş istedik. Malum Papalina Ayvalık-Cunda Adası’nda pek meşhur, leziz, kılçığını çıkarmadan lüpletilebilen bir balık. Sardalye’nin küçüğü. Adına mekanlar açılmış, hatta restaurant zincirleri kurulmuş. Giderseniz mutlaka tavsiyemdir. Bu zamanlarda özellikle Ayvalık-Cunda Adası’nın tam zamanı. Henüz çok kalabalık değil, hava ılık ve çekilir. Papalina ve Sardalye’nin de tam mevsimi. Bebek kalamar için bir süre daha beklemek gerektiğini öğrendiğimize biraz üzülsek de bu şahane menü de bizi mutlu etmeye yetip arttı bile.

papalina-tavasardalye-sis

Zevk-ü sefa ile yemeklerimizi yedik, rakımızı yudumladık. Sonra da ikram olarak gelen haşhaşlı peynir helvasıyla ağız kapaması yaptık diyebilirim.

peynir-helvasi

Keyifli zaman geçirmek isteyen, şehrin dırdırından bıkanlardansanız, Haziran ortasına kadar Ayvalık-Cunda Adası’na gitmenizi tavsiye ederim. Keza Haziran ortasında okulların kapanması ile büyük bir göç alacak diyebilirim. Haziran ortasına yetişmediyse, Eylül 15’den sonra kafa dinleme tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz. Deniz yazki kadar ılık olmaz ama Eylül havası da candır Ayvalık’da.

Yedik içtik tamam, peki Ayvalık’da neler yapılır diye sorarsanız, yapılacak pek çok şey var. Cunda Adası başlı başına 2 gün alır, sahilde yürümeler, dar sokaklarda Rum evleri önünde fotoğraflar (ben sizin o meşhur çiçekli, renkli kapılardaki pozlarınızı bilirim), Değirmene çıkıp Cunda’yı tepeden gözlemlemek derken bir gün gitti. İkinci gün de gönül isteyecek gitmek, illa bir daha göreyim diyeceksiniz. İkinci gün gitmeye sakızlı-karadutlu dondurma yemeyi bahane edebilirsiniz.

cunda-adası-rum-evlericunda-degirmen

Ayvalık’da Şeytan Sofrası’nda gün batımı izlemeden dönmeyin. Ayvalık sahilden de harika görünüyor ama tepeden de bambaşka. Şeytan’ın ayak izi maalesef çer çöp içinde, yine bir turistik mirası koruyamama hikayesi. Ama gün batımı şahane. Bu sıralarda saat 18:30 gibi giderseniz, 19:45 gibi batan güneşi buz gibi biranızla birlikte izleyebilirsiniz. Tam güneş batımı saatinde giderseniz, göremeyebilirsiniz. Çünkü en güzel görünümü tam batmadan önce, ama 2 dakika içinde neredeyse kayboluyor.

seytanin-ayak-iziseytan-tepesi-manzara seytan-tepesi-gun-batimicunda-manzara

Cunda’da Cumartesi günü pazar kuruluyor. Lokal sebze, meyve, karadut şerbeti, karadur reçeli, bin bir çeşit zeytin ve türevi ürünleri makul fiyatlara bulabilirsiniz. Bu sebeple endüstriyel üretim yapan mağazalarda şekilli şüküllü paketlemeye bakacağınıza, köylünün ürettiği ürünler tercih etmenizi öneririm.

Kısa Bir Kafa Tatili! Ayvalık-Cunda Adası’nda Neler Yedik? yazımız bu kadar 🙂 Daha fazla özendirmiyoruz.

Keyifli tatiller..

En Beğenilen