Leziz Pastalar Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Leziz Pastalar Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler, pasta yapmayı hafife alıp da sonrasında hüsran yaşayanlardan olmayın diye bilinmesi gerekenler aslında.

Evet pasta yapmak inanılmaz zor değil, ama her işin olduğu gibi bu işin de incelikleri ve püf noktaları var. Sorunsuz bir pasta yapım süreci için bilinmesi gerekenler nelermiş bakalım;

Tereyağı yumuşatmak
harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-1Pasta kekini yapmadan kek hamurunun kabuk tutmasını önlemek için önce kullanacağınız tereyağının oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Oda sıcaklığına getirme işlemini hızlandırmak için mikrodalgada eritmek yerine tereyağı küçük parçalara bölüp bir kase içinde bekletin.

 

 

 

Çikolatayı eritmek

harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-2Çikolatayı eritmeden önce küçük parçalara kesmek daima işe yarar. Eritmek için en iyi yöntem ise benmari usulü. Derin bir tencerenin yarısına kadar su koyun ve suyu kaynatın. Küçük parçalara böldüğünüz çikolatayı bir kaseye alıp, kaseyi tencerenin ağzına oturtun. Kasenin dibinin kaynayan suya değmemesine özen gösterin ki çikolatanız çok fazla ısınıp yapısını kaybetmesin.

 

 

Tereyağı ve yumurtayı biraraya getirmek

harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-3

Oda sıcaklığındaki tereyağının içine oda sıcaklığındaki yumurtaları teker teker ekleyip mikser ile orta hızda karıştırın. Yumurtaları teker teker eklemek tüm yağ ile iyice karışmasını, yumuşak ve kremsi bir kıvam oluşmasını, kekin elastik ve düz bir kabuğu olmasını sağlayacak.

 

 

 

Unu elemek

harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-4Sünger gibi hafif bir pasta kekinizin olmasının sırrı unu 3 kez elemek. Unu kasenin içine ne kadar yüksekten elerseniz, kek hamurunun içinde o kadar fazla hava olmasını sağlarsınız. Sıvı karışımlara kuru malzemeleri eklerken daima büyük metal bir kaşık kullanın. Tahta kaşık kullanmak hamurun içindeki havanın yok olmasına sebep olur.

 

 

Keki pişirmek

harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-5Fırını daima keki pişirmeden 20 dakika önce ısıtın ve kek kalıbını üzerine koyacağınız tepsinin ya da ızgaranın fırının orta rafında olmasına dikkat edin. Bu, eşit bir ısı yayılımı sağlar, böylece kekinizin her yeri eşit şekilde pişer. Fanlı bir fırın kullanıyorsanız, kek pişirme derecesinden 20 derece düşük sıcaklıkta pişirin.

 

 

Kekin pişip pişmediğini kontrol etmek

harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-6Kek pişerken, pişme zamanını yarılamadan fırının kapağını açmayın. Kekinizin üzeri çok kızarmış, ancak içi halen akışkansa kek kalıbının üzerini alüminyum folyo ile gevşekce sarın. Kekin içinin pişip pişmediğini anlamak için içine bir kürdan batırabilirsiniz. Kürdan kekten temiz bir şekilde çıkıyorsa, kekiniz pişmiş demektir.

 

 

Keki soğutmak

harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-7Pasta kekini fırından çıkardıktan sonra kabının içinde 5 dakika bekletin. Kekin kenarlarının kek kalıbından ayrılmaya başladığını gördüğünüzde keki düz ve geniş bir tabağa kalıbı ters çevirerek çıkartın.

 

 

 

Keki krema ile kaplamak

harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-8Leziz Pastalar Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler’den biri de krema kaplamanın incelikleri. Keki krema ile kaplamadan önce mutlaka bir fırın ızgarasının üzerini pişirme kağıdı ile koyun ve kekinizi pişirme kağıdının üzerine aldıktan sonra krema ile kaplamaya başlayın.

 

 

 

 

Kakao elemek

harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-9Eğer krema kaplamak yerine pastanızın üzerine kakao elemek isterseniz, güzel bir iş çıkarmak için, kekin her yerine eşit şekilde elediğinizden emin olun. Eğer çocuklarla pasta yapma macerası yaşıyorsanız, kekin üzerine stencil kalıplar yerleştirip kakao’yu öyle eleyebilirsiniz. Bu şekilde kekinizin üzerinde tatlı şekiller olacak.

 

 

Kek kalıbını temizlemek

harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-10Eğer keki pişirmeden önce kalıbı yağladıysanız, ve pişirme kağıdı kullandıysanız kalıbı sorunsuz şekilde temizleyebilirsiniz. Ama kek kalıbını yaktıysanız orta sertlikte bir sünger ile yanan kısımları temizleyebilirsiniz. Eğer sert bir sünger kullanırsanız, kek kalıbının yüzeyini çizmeniz gayet olası. En güzel yol, kek kalıbını temizlemeden önce sıcak suda bekletmek ve yanmış kek parçalarını yumuşatmak, sonrasında gayet kolay şekilde temizleyebilirsiniz.

 

Pastayı taze şekilde korumak

harika-pastalar-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler-11Eğer pastanız kesildiyse ancak tüketilmediyse, streç film ile sararak buzlukta 3 ay saklayabilirsiniz. Eğer dondurmak istemiyorsanız,pasta kreması pastayı 4 gün boyunca hava almadan korumanıza yardımcı olacak. Bir dilim kestikten sonra kesilen yeri pasta kreması ile kaplayabilirsiniz.

 

 

 

Leziz Pastalar Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler listesi sonrasında sizden leziz pastalar ve fotoğraflar bekliyorum. Yorumlarınızı benimle paylaşın!

En Beğenilen