Makarna Haşlarken Neden Yağ Koyarız?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Makarna Haşlarken Neden Yağ Koyarız? Bunun sebebini sorduğumuzda hemen hemen hepimiz “Makarnaların birbirine yapışmaması için” yanıtını veririz. Ama aslında öyle değilmiş. Bakalım gerçek sebebi neymiş.

Makarnanın haşlanma suyu köpürmemeli.

Makarnalar haşlanırken birbirine yapışmaması için zeytinyağı ya da sıvıyağ koyulduğunu düşünsek de Seattle’da bir restoran sahibi ve şef olan Michael Easton’a göre asıl sebebi bu değil.

Easton’a göre, zeytinyağı kaynamakta olan suyun üzerine çıkıyor ve yüzey gerilimini etkileyerek makarnanın haşlanma suyunun buharlaşmasını ve köpürmesini önlüyor.

Bunun yanı sıra Easton’a eğer noodle tarzında makarna pişirecekseniz suyun iyice kaynayıp köpürmesi gerekiyor. Yani noodle haşlarken yağ koymamalısınız. Spagetti gibi ince yapılı makarnaları haşlarken yağa ihtiyaç var, ama daha kalın olan rigatoni gibi makarnalar için ihtiyaç yok.

noodle

Aslında işin özü kaliteli makarna kullanmak. Kaliteli makarna kullandığınız zaman kaynatırken birbirine yapışma söz konusu değil. Kaliteli makarnalarda yapışmamaları için yeterinde protein ve gluten var. Makarnanın suyunu dökmeyip kullanma mevzusu da buradan geliyor. Haşlandığında makarnanın buğdayındaki neredeyse tüm mineraller suya çıkıyor, makarna da gayet hamurdan ibaret olarak tabaklarımızda yer buluyor.

 

Tereyağı, sosun makarnalara yapışmasını sağlıyor.

Makarnaları pişirdikten sonra süzüp sosla karıştırmak için bekletirken yapışması ise ayrı bir sıkıntı. Bunu aşmanın da yolu, makarnayı süzdükten sonra tereyağı ile alt üst yaparak karıştırmak. Bu şekilde yapışmamasını sağlayabilirsiniz.

rigatoni

Makarnaları pişirdikten sonra süzüp sosla karıştırmak için bekletirken yapışması ise ayrı bir sıkıntı. Bunu aşmanın da yolu, makarnayı süzdükten sonra tereyağı ile alt üst yaparak karıştırmak. Bu şekilde yapışmamasını sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı yerine neden tereyağ diye soranlar için de yanıtımız hazır. Tereyağı ile kaplanan makarnalar, makarna sosu ile çok daha iyi şekilde karışıyor.

 

 

Tereyağının sağladığı yapışkanlık makarna sosunun makarnalardan ayrı kalmasını önlüyor. Ama zeytinyağı makarnaların kaygan olmasına sebep oluyor ve maalesef o güzel, o lezzetli sos makarnaların üzerinden akıp gidiyor.

Kıssadan hisse; zeytinyağınızı makarna yerine başka tarifler için saklayın 😉

Makarna Haşlarken Neden Yağ Koyarız? konusu açılmışken, makarnanın kendi lezzetine lezzet katmak için mutlaka denemeniz gerken sosların tarifini de şuraya koyalım 😀

Artık “Makarna Haşlarken Neden Yağ Koyarız?” sorusunun yanıtını biliyorsunuz 🙂

Mutfakta sürekli denediğiniz ve pek de bilinmeyen püf noktalarını bizimle paylaşın!

Afiyetle!

En Beğenilen