Market Alışverişinde Para ve Zaman Kazandıran Taktikler

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Market Alışverişinde Para ve Zaman Kazandıran Taktikler ile, alışverişi can sıkıcı bir aktivite olmaktan çıkarıp, para ve zamanınızı en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Kimilerine göre marker alışverişi oldukça sıkıntılı bir iş, hele ki eve servis ve hazır yemek siparişi bu kadar yaygınlaşmışken. TheKitchn‘dan Meghan Splawn’ın yıllar içinde edindiği market alışverişi alışkanlıklarını uygulamak, para ve zaman kazındırmanın yanında market alışverişini eğlenceli ve verimli hale getiriyor.

Eve servis ve hazır yemek siparişi ne kadar pratik ve zaman kazandırıcı gibi görünse de, eğer tek yaşamıyorsanız ve karınlarını doyurmanız için gözünüzün içine bakan bir aileniz varsa, market alışverişi yapmak zorundasınız 🙂 Markette kendinizi kaybetmemek için haftalık alışverişler öncesi günlük yemek planı yapmak oldukça etkili olacak.

Market Alışverişi Öncesinde

1. Mutlaka bir şeyler atıştırın ya da ana öğününüzü yedikten sonra alışverişe çıkın.

Boş mideyle alışveriş yapmamalısınız, aksi halde oldukça gereksiz şeyler almaktan ve bütçenizin üzerine çıkmaktan kaçamazsınız. Bunun için en güzel Cumartesi sabahı ailece güzel ve sıkı bir kahvaltı, kahvaltı sırasında da haftalık alışveriş listesini oluşturmak olabilir. Markete gitmeden önce özellikle çocukların karnının tok olmasına özen gösterin ki, market sepetinizi abur cuburla doldurmak zorunda kalmayın.

2. Haftalık market indirimlerini internet üzerinden takip edin.

Market Alışverişinde Para ve Zaman Kazandıran Taktikler’den biri de indirimleri takip etmek. Eğer kapınıza sürekli olarak market indirimi broşürü bırakılmıyorsa, marketlerdeki indirimleri internet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Pek çok market yeni ve indirimli ürünleri haftalık olarak internet sitesine ekliyor. Bu şekilde haftalık yemek listenizi indirimde olan malzemeler ile oluşturmayı düşünebilirsiniz. Mesela o hafta kuru fasulye yerine nohut indirimdeyse, bu haftanın baklagili nohut olabilir. İnternette kampanyalara bakarak geçireceğiniz 10 dakika, size haftalık en az 20 TL tasarruf etmenize yardımcı olacak.

3. Reyonlara göre bir liste oluşturun.

Şimdiye kadar bilinmeyen bir şey yazmadık, hep annelerimizin söyledikleri 🙂 Alışverişe tok çıkın, liste yapın, indirimleri takip edin… Ama annelerimiz haklı! Alışveriş listesi yapmak kesinlikle alışverişi daha kolay hale getiriyor. Hatta bu listeyi reyonlara göre yaparsanız, marketin içinde avare gibi bir oraya bir buraya dolaşmak zorunda kalmazsınız. Tek yaşayanlar, ya da alışverişe tek başına çıkanlar için bu büyük bir sorun gibi görünmeyebilir, ancak bunu bir de 2 çocuk ile düşünün, hak vereceksiniz 🙂

Marketin Araba Parkında

4. Kendi alışveriş torbalarınızı kullanın.

Küçük zaferler daima mutluluk getirir. Kendi alışveriş torbalarınızı kullanmak alışveriş sırasında sizi mutlu hissettirebilir. Bu şekilde hem plastik torba kullanımınızı azaltarak çevre için iyi bir şey yapmış olur, hem de sevdiğiniz desende ve renkteki bez torbalarınızı kullanarak kendinizi alışveriş için motive etmiş olursunuz. Torbalarınızın en kadar ürün alacağı da az çok belli olduğundan, ekstra malzeme almaktan kendinizi alıkoymanız da mümkün olacaktır.

5. Alışveriş sepeti bırakma alanına mümkün olduğunca yakın park edin.

Eğer alışverişe çocuklarınızla gidiyorsanız, marketin girişine yakın park etmek yerine, alışveriş arabalarının ya da sepetlerinin bırakıldığı alanlara yakın park edin. Bu şekilde torbalarınızı arabanıza yerleştirmek ve bu sırada çocukları kontrol etmek çok daha kolay olacaktır. Ayrıca boş alışveriş arabasını geri götürmek zorunda da kalmazsınız.

6. Market arabasının içine market sepetleri yerleştirin.

Market arabanızın içine yerleştireceğiniz market sepetleri arabayı bölmelere ayırmak için birebir. Eğer doğum günü gibi özel bir etkinlik için alışveriş yapıyorsanız bunun için alacaklarınızı her zamanki alışveriş ürünlerinden ayırmak ve bu şekilde poşete yerleştirmek, evde poşetleri boşaltma sırasında da zaman kazanmanızı sağlar. Ayrıca et, tavuk, balık gibi soğuk kalması gereken ürünleri yine almış olduğunuz dondurulmuş ürünlerle aynı poşete koymak birbirlerini soğuk tutmaları açısından faydalı olacak. Ayrıca ezilebilecek yumurta ve domates gibi ürünleri de konserve gibi ağırlıklardan koruyacak.

Marketteyken

7. Ürünleri tatmaktan çekinmeyin.

Reyonlardaki çalışanlar alışveriş sırasında iyi bir deneyim geçirmenize yardımcı olmak isterler. Yani peynir dolaplarının arkasındaki çalışanların bıçağın ucuna bir parça tam yağlı peynir takıp uzatmasına izin verin 🙂 o peyniri yiyin ve alıp almamaya o zaman karar verin. Ayrıca bazı marketlerde çocuklar için özel arabalar ve ücretsiz meyveler bulunur, çocuklar bu arabaların içinde minik meyveleriyle daha mutlu ve “sessiz” olurlar 🙂

8. Sevdiğiniz bir müziği dinleyin.

Market Alışverişinde Para ve Zaman Kazandıran Taktikler’den bir diğeri alışveriş yaparken sevdiğiniz bir müziği dinlemek. Özellikle alışverişten hiç hoşlanmayan biriyseniz, müzik dinlemek sizi mutlu edecektir. Alışveriş merkezleri iş çıkış saatlerinde oldukça yoğun oluyor, kulağınızda güzel bir müzikle kasada beklemek çile olmaktan çıkacaktır.

9. Kasabınızı, fırıncıyı ve market çalışanlarını tanıyın.

Sizin favori bir kasiyeriniz var mı? Sürekli aynı markete giderek, çalışanlarla bir bağ kurmak her zaman iyidir. Bu şekilde kasap size en iyi eti, sebze reyonu görevlisi en taze sebze meyveleri verecek, yanlış bir ürün aldığınızda iade etmesi oldukça kolay olacaktır 🙂

10. Eğlenmeye bakın.

Eğer tüm bü taktiklere rağmen hala market alışverişinden nefret ediyorsanız şunu deneyin; “Marketten ne kadar kısa sürede çıkabilirim? ya da bu hafta ne kadar para arttırabilirim?” Çocuklarla çıktığınız alışverişte onlarla kelime türetmece gibi oyunlar oynayabilir ve bu sırada onları da eğlendirebilirsiniz.

 

Market Alışverişinde Para ve Zaman Kazandıran Taktikler ile keyifli alışverişler 🙂

En Beğenilen