Mutfak Kokularını Önlemek İçin Zeki Taktikler

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Mutfak Kokularını Önlemek İçin Zeki Taktikler ile mis gibi kokan ve sizi yemek yapmaya davet eden bir mutfağa sahip olacaksınız.

Çamaşır sularıyla defalarca silip, pırıldatmanıza rağmen hala ‘o koku’ gitmiyorsa, çok da şey yapmayın. Çamaşır suyuna aşk duyanları biliyorum ama kimyasal da zararlı en nihayetinde.Suyun, çamaşır suyunun ve sabunun yetmediği zamanlarda bu taktikler vallahi ilaç gibi gelecek.

Bakalım bu gayet pratik taktikler nelermiş;

1. Mutfak tezgahının üzerinde bir kase sirke bırakın.

sirke

Yemek yaptıktan sonra geçmek bilmeyen kokulardan kurtulamıyorsanız çözüm gayet basit. Bir kase içine sirke koyun ve bir gece mutfak tezgahınızın üzerinde bırakın. Sabah mutfağınız gayet temiz kokuyor olacak.

 

 

 

 

 

2. Portakal ve limon kabuklarını suyla kaynatın.

portakal kabugu

Yemek kokusundan kurtulmak için sirke bekletmeye zamanınız olmayabilir. Misafirler geldiği zaman mutfakta yemek kokusu olmasın istiyorsanız, portakal ve limon kabuklarını minik bir tencerede su ile kaynatabilirsiniz. Limon ve portakal kabuğundaki asit, mutfağa çok hoş bir koku yayacak ve tüm yemek kokularını sindirecek.

 

 

 

3. Limon ve karbonatın inanılmaz birleşimi

karbonat

Mutfak Kokularını Önlemek İçin Zeki Taktikler’den biri daha.Küçük bir kase içinde bir miktar karbonat, yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı suyu macun haline getirip, kötü kokunun geldiğini düşündüğünüz buzdolabı raflarını ve lavaboyu ovalayın. Kokulardan eser kalmadığını göreceksiniz.

 

 

 

 

 

4. Limonları öğütün.

limonÇöpten gelen o iğrenç kokuyu bildiniz mi? Ay o ne fena bir kokudur. Hayatınıza hükmeder ve hiç kaybolmayacakmış hissi verir. Ama hayır! He derde deva limon ile çöpten gelen o bezdirici kokudan kurtulabilirsiniz. Yarım limonu mutfak robotunda ezin ve çöp kutusunun dibine yerleştirin. Kısa zamanda tatlı bir limon kokusu mutfağı saracak. Ama limonları orada unutursanız, koku ile birlikte minik tatlı sinekcikleriniz olur, bizden söylemesi 😀

 

 

 

 

 

5. Tuz ile ovalayın.

Salt-014

Eğer kesme tahtanız yüzüne bakılmayacak bir renk aldıysa ve soğan kokusu deterjanlarla deriniz açılana kadar yıkamanıza rağmen çıkmıyorsa, bir durun da düşünün. Ben bunu nasıl bu hale getirdim diye sorun bi kendinize 🙁 Sonra da bir miktar tuz ile kesme tahtanızı ovmaya başlayın. Tuz ile limonu karıştırıp ovarsanız, kesme tahtanızın rengi de eski haline gelecektir. Bu arada plastik kesme tahtası yerine cam olanları kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

6. Buzdolabı kokusuna çözüm; kabartma tozu.

kabartma tozu

 

Mutfak Kokularını Önlemek İçin Zeki Taktikler buzdolabınızı sevindiriyor bu kez. Dayanılmaz hale gelen buzdolabı kokuları için en güzel çözüm birkaç paket kabartma tozu açıp bir çay tabağına dökerek dolaba koymak olacak. Kabartma tozu ortamdaki tüm kokuyu çekiyor ve çilekeş buzdolabınız kokulardan kurtuluyor.Kapiş?

 

 

 

 

7. Kahvenin bir faydası daha…

kahve

Hiç bir anlam veremediğim plastik tas, tabaklar zamanla kötü kokmaya başlıyor. Bu sebeple mutfakta plastik kullanımına son vermenizi şiddetle öneriyorum. Hadi madem alındı kullanılıyor, bu plastik saklama kabı ve tabaklardaki kötü kokuları yok etmek için kahve çekirdeği kullanabilirsiniz. Kahve çekirdeklerini tabakların içinde bekletin. Ben kahve çekirdeğini buna kesinlikle harcamam gerçi. Plastik tası tabağı atarım, kahve çekirdeklerinden kahve yapar keyfime bakarım.

 

 

8. Çöp kutunuza kabartma tozu dökün.

kabartma tozu 2

Çöp kutusundaki kronik bir kokma varsa, öncelikle içindeki çöpü kaç zamandır çıkarmadğınızı sorgulayın 😀 Çöpü düzenli atıyor ama kokudan kurtulamıyorsanız, limon dışında kabartma tozu da kullanabilirsiniz .Kabartma tozu serpiştirdiğiniz çöp kutusuna yarım şişe de soda dökerseniz, pH seviyesini dengeler ve kokudan sonsuza dek kurtulursunuz.

 

 

 

 

9. Ellerinizi limonla ovalayın.

limon2

Mutfak Kokularını Önlemek İçin Zeki Taktikler bu kez itibar kurtarıyor 🙂 Arkadaşlarınız akşam yemeğine geliyor, tüm hazırlıklar tamam, ama o eller soğan kokuyor. Oldu mu? Olmadı. Eldeki soğan kokusu kader değil. Kokudan kurtulmak için ellerinizi limonla iyice ovalayın. Daha sonra su ile durulayıp kokladığınızda kokunun geçtiğini göreceksiniz.

 

 

10. Mutfak süngerlerini güneşte tutun.

sünger

Malum kadın analarımız bir şeyi parçalanıncaya kadar kullanmakta pek usta. Biten şampuan kutularına su doldurmalar, diş macunu tüplerini ölümüne zorlamalar… Hepimiz biliyoruz bunlar. Aynı durum sünger için de geçerli. Mutfakta kullanılmayacak hale gelen süngerler, banyoda kullanılmak üzere lokasyon değiştirir 😀 Siz bunu yapmayın. Süngerler bir zaman sonra rezalet şekilde kokmaya başlıyor. Bence kokanı atın, ama yok ben ölümüne kullanırım diyorsanız da süngerleri balkona ya da cam içine koyup güneşte kurutun. Güneş ışını bakterilerin çoğalamamasını sağlıyormuş.

 

 

11. Pamuğa vanilya aroması dökün.

vanilyaMutfağınız kötü kokmuyorsa, ama siz aromatik koksun benim mutfağım, en güzel kokan mutfak benim olsun diye minik şımarıklıklar peşindeyseniz, mutfağın kenarına köşesine vanilya aroması döktüğünüz pamukları koyabilirsiniz. Vanilya kokusundan canınız sürekli kurabiye isteyebilir bu arada 🙂

 

 

 

 

 

En Beğenilen