Nasıl Geçti Habersiz: Yaz Bitmeden Denemeniz Gereken Harika Tarifler

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Nasıl Geçti Habersiz: Yaz Bitmeden Denemeniz Gereken Harika Tarifler içinde yaz meyve ve sebzelerinden oluşan göz bebeği yiyecekler var. Şeftali, karpuz, çilek, ve kışın da olsa bile tadı yaz mevsiminde olanların yanından bile geçmeyecek sebzeler, patlıcan, pembe domates ve daha nicesi.

Seni özleyeceğiz yaz, mutsuzuz. Her güzel şey gibi sen de çabuk bittin. Ama biliyoruz 9 karanlık ay sonrası aydınlığına tekrar kavuşacağız.

Yaz bitmeden denenmesi gereken harika tarifleri vermeye başlıyoruz.

1. Zeytinyağlı Taze Fasulye

zeytinyaglı-taze-fasulyeTazecik, çıt diye kırılan, lezzetli fasulyelerle güzel bir Zeytinyağlı Taze Fasulye yapmak için son zamanlar. Tren kaçıyor beyler, bayanlar. Eylül ile birlikte fasulyeler kılçıklanıp sertleşmeye başlıyor. Siz siz olun, bu zamanda tazecik fasulye buldunuz mu bol bol alın. Kısa bir ön pişirme sonrası buzlukta 3-6 ay arası saklayabilirsiniz. Bu şekilde dışarıda kar yağarken bile yazı hatırlatan güzel bir fasulye olabilir sofranızda. Kaçırılmayacak tarifi burada.

2. Zeytinyağlı Enginar

enginarEnginar Dolması yapmak için zaman geçti bile. Taze yapraklı, bol etli enginarlara veda ettik. Şu anda ayıklanmış çanak şeklinde olanları pazarlarda bulmak mümkün. Ama onlar da yavaş yavaş bitiyor. Kış aylarında “Bu yaz da bi enginar yiyemedik” diye hayıflanmamak için, yapıp zevkle yemek şart. Sonra Aralık ayında konservesine kalırsınız, küspe gibi bir şey yersiniz, biz karışmayız. Güzel enginar buldunuz mu affetmeyin, 5’er 10’ar alın, buzluğunuzda kış için saklayın. Bize teşekkürü sonra edersiniz ☺

3. Domates Mücveri

domates-mucveriDomates’in aslında en güzel zamanlarını yaşadık, bu sene pespembe, mis kokulu domatesler yedik. Ama bu tren de kaçmak üzere. Çanakkale Domatesi dediğimiz, içi pek az çekirdekli, bol etli domateslerin bitmesine de az kaldı. Yakında manken kadar güzel olmasına rağmen, önemli olanın iç güzelliği olduğunu hatırlatacak ot gibi domatlara kalacağız. Bu sebeple Domates Mücveri‘ni denemek şart. Ayrıca bu domatesleri hafif tuz ile püre haline getirip buzlukta kış yemeklerinde kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

4. Ratatouille

ratatouille“Yani şimdi hayatımızda kaç kere yedik de kışın özleyelim” diyenler olacaktır. Ama Ratatouille bizim yaz türlümüzden çok farklı bir tat değil. Yumuşacık çekirdeksiz patlıcanlar, sakız gibi kabaklar ve mis kokulu domatesler ile yapabileceğiniz bu tariften şimdi alacağınız tadı maalesef 2 ay içinde alamayacaksınız. Bu yüzden patlıcanın, kabağın müptelasıymışcasına yiyin. Değişik ve lezzetli tarifi burada.

5. Karamel Soslu Şeftali – Peşmelba

pesmelbaBakın en üzüldüğümüz konu da şeftalinin her mevsim olmaması. Hatta bu özellikle beni içten içe bitiren bir konu. Üzülüyorum ötesi yok 🙁 Hiç bir şey olmasın ama şeftali olsun. Bu konu sizin de içinizi parçalıyorsa, Karamel Soslu Şeftali‘yi denemeden bu yazı kapatmayın. Hatta buzdolabınızda hep 1 şeftali bulundurun, bu yazın bitmesine karşı anarşik tavrınızı göstersin. Yaz belki bitti ama sizin için değil. O son şeftali bitmeden yaz bitmez!!! Hadi bu tarifi hemen yapın.

6. Ananaslı Ters Yüz Kek

ananasli-ters-yuz-kekKışın da ananas’ı büyük zincir marketlerde bulabileceğiz, ya da konservesini tercih edeceğiz. Ama hiçbir zaman yazın olduğu gibi ucuz ve lezzetli olmayacak. Bir kere ortasındaki sert kısmı çok büyük olacak, ısırdığınızda suları yüze göze bulaşmayacak 🙁 Bu sebeple ananası olabildiğince tüketin bu ara. Farklı ve meyveli bir tatlı için ise Ananaslı Ters Yüz Kek çok ideal. Pratik tarifi burada.

7. Limonlu Granita

granitaLimonun bu kadar sulu, bu kadar hoş kokulu olduğu başka bir mevsim olmayacak. Evet acı ama gerçek. Limonlar da çok yakında küspe gibi olacak, tüm vücudunuzla sıkmaya çalışsanız da çıkacak su yaz limonu gibi kokmayacak 🙁 İç ferahlatıcı, hoş kokulu ve değişik bir tarif Limonlu Granita’yı denemek için son zamanlar… Güzel limon bulsanız da soğuk havada buzlu bir şey içmek mantıksız gelecek ve bu tariften 9 ay boyunca mahrum kalacağız 🙁 Deneme aciliyeti yüksek bu tarifi şuradan okuyabilirsiniz.

8. Ahududulu Beze

ahududulu-bezeBezeyi dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ama taze ahududu olmadığı zaman tarifin adı bile değişecek. Sade beze, kış mevsimine uygun olarak portakallı beze, mandalinalı beze filan yapabilirsiniz 😫 Taze böğürtlen, ahududu, çilek filan bulursanız hemen kapın. Hepsini kullanamasanız bile reçelini yaparsınız. Soğuk kış sabahlarının karanlık sabahlarına, yazdan kalma hoş kokulu bir çilek reçeli bir nebze umut olabilir belki, bilemeyiz. Güzel tarifimiz burada.

 

Ah, ahhh….Nasıl Geçti Habersiz: Yaz Bitmeden Denemeniz Gereken Harika Tarifler listesine sevdiğiniz yaz sebze, meyve ve balıklarıyla yapılan tarifleri de ekleyin. Mesela Sardalye bitmek üzere. Aman diyeyim kaçırmayın. Ya da bebek kalamar, dolmasını yapmak için 1 aydan az süreniz var.

Yazı birlikte mutlu mutlu geçirdik, birlikte nice sıcak, nice güneşli, nice mutlu yazlara!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen