Öğrenci Evlerinin Vazgeçilmez Akşam Yemeği Menüleri

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Öğrenci Evlerinin Vazgeçilmez Akşam Yemeği Menüleri listesinde şimdilerde pek kursağımızdan geçmeyen, ama o zamanlarda bize padişah sofrasındaymışız hissini veren kara gün dostu yiyecekler var.

Üniversitelinin olayı, bursun yattığı hafta tüm parayı ezip, 3 hafta açlıktan taş toprak yemek, mutlaka yancılık yapmak ve mekana gidip onun bunun tabağından otlanmaktır…Üniversiteliler ülkenin geleceğidir, o yollardan biz de geçtik ama keşke az idareli kullansaydık paramızı 😀

Bu yaz, yaz okuluna kalan gençlerimizin bu kaderi yaşamamasını diliyor, çulsuz öğrencilik dönemlerimizde akşam yemeği menümüzde olan yiyeceklere geçiyoruz.

1. Hangimiz yemedik çılgınlar gibi; Ramen Noodle

ramen

Öğrenci Evlerinin Vazgeçilmez Akşam Yemeği Menüleri listesinde birinci sırada, bize Uzak Doğu yemeğini sevdiren ya da Uzak Doğu yemeğinden nefret ettiren, kara gün dostumuz Ramen Noodle var.

Kampüsün yakınındaki marketten takribi 2 Lira’ya alıp içine önce özenle baharatını, sonra da emektar kettle’larımızda ısıttığımız suyumuzu döküp ağzı kapalı olarak 3 dakika bekletir, önce içindeki ne idüğü belirsiz et parçalarını, daha sonra noodle’ı yer, en sonunda da suyunu kafaya döker, gece aç kalmadığımız için şükredip uyurduk.

 

 

2. En güzel tatlıdan daha güzel; Ekmek üstü margarin ve toz şeker

margarin

Öğrenci evinde olmazsa olmaz toz şeker ve margarin ile yapılabilecek en güzel tariftir. Kaç günlük olduğu belli olmayan ekmek dilimlerinin üzerine itina ile margarin sürülür. Üzerine bir kaşık yardımıyla toz şeker serpilir.

Evde eğer bursun yattığı günlerde alınan fanta ya da kola varsa bunlar yardımıyla sert ekmek ağızda yumuşatılır ve mutlu mutlu uyunur. Bu tarifin yanında en güzel demli bir bardak çay olur.

 

 

 

3. Fıstıklı ya da Peynirli Cheetos

cheetos

1 Lira’lık minik paketler, çok besleyici bir akşam yemeği olabilir. Öncelikle paket açılır ve koklanır. Cheetos fıstıklı ise bu koku çok güzeldir. Ama peynirliyse, ağır bir kokuşmuş çorap kokusu dolar ciğerlere 🙁

Çabuk bitmesin diye tek tek damağa yapıştırmak suretiyle ağızda ezilir ve yutulur. Çok aç kalınca günlerdir salonda duran boş Cheetos paketlerini yalayan öğrenciler olduğu rivayet edilir 😀

 

 

 

4. Şimdilerde bir besin deposu olduğu anlaşılan Makarna‘nın değerini öğrenciler bilir

makarna

Makarna her ne kadar öğrenci yemeği olarak bilinse de şimdilerde sağlıklı beslenme açısından çok faydalı bir öğün olduğu ortaya çıktı. Makarna dediysek öyle soslu moslu, üzerine taze çekilmiş karabiberlisini düşünmeyin.

Buğdayın topraktan çıktıktan bir tık sonrası olan sade makarna yenir öğrenci evinde. Kız öğrenci evlerinde salçalısına rastlanabilir. Erkek öğrenci evindeyse halı saha sonrası ekmek arası yapılıp yendiği görülmüştür 😀

 

 

 

5. Nescafe 3’ü 1 arada

nescafe

Ne söylediğimin farkındayım evet, başlık ya da içerik yanlış değil. Öğrenci evinde Nescafe 3’ü 1 arada gayet de bir akşam yemeği olabilir. 10’lu paketi yeni alındıysa 1 bardağa 2 paket koymak suretiyle şekerli şekerli bir güzel içilir.

Ay sonuysa yalnızca üniversite arkadaşı değil, kader arkadaşı da olanlarca 1 poşeti 2 bardağa eşitçe paylaştırmak suretiyle paşa Nescafe’si içilir. Ama şimdi 10 Lira verip içtiğimiz Starbucks kahveleri, o seyreltilip içilen kahvenin tadını asla veremez.

 

 

6. Yemek seçmeyenlerin öğünü; Ev arkadaşı ne yiyorsa o

tavuk dürüm

Öğrenciyiz ama çöp öğütücüsü değiliz. Normalde ana ocağına gittiğimizde etinden sütüne tatlısından meyvesine dilediğimizi yemeyi biliriz, ama şartlar…Bazen öyle bir an olur ki aç uyumamak için ev arkadaşı ne yiyorsa onu yemek zorunda kalırız.

Bu genelde tavuk dürüm olur. Ayıp olmasın diye ‘Kanka çok aç değilim, bi parça alayım sadece’ deyip o lokma kursaktan indikten sonra açlığını daha da idrak eden mide, arkadaşın yarım tavuk dürümüne mal olur :/

 

 

7. Her şeyden vazgeçeriz ama ondan asla; Ekmek Arası Ketçap

bolbol-ketcap

Öğrenci evinde her şeyden feragat edilebilir. Mesela deterjan bittiyse, bir sonraki ayın bursunun yatması beklenir, kirli çamaşırlar ölmüş kirli çamaşır-tekrar giyilebilir kirli çamaşır sırasına göre ayrılır ve idare edilir.

Ama Ketçap olmadan asla! Ketçap öğrenci evinde bir demirbaş gibidir. Ekmek arası ketçap çok da güzel bir akşam yemeği öğünüdür. Ekmek olmadığı zaman işaret parmağına boydan boya sıkılıp yalanarak tüketildiği de görülmüştür 😀

 

 

 

8. Her şeyin çaresi; UYKU

uyku

Öğrenci Evlerinin Vazgeçilmez Akşam Yemeği Menüleri listesinin son yemeği. Aç insanın üzerine 40 yorgan da atsan uyuyamazmış. Ama evren öğrencilerin yanında!

Bazen öyle bir zaman olur ki, cebinde yalnızca 1 simit alacak kadar parası olan cefakar öğrenciler, sabah kahvaltısını zengin gibi yapmak gerektiği felsefesini benimseyip, akşam yemeğini pas geçer ve bir an önce sabah olması için uykuya dalarlar. Sabah da gelsin çıtır, bol susamlı simit…Ertesi güne allah kerim 🙂

 

 

 

Tüm öğrencilerimize zihin açıklığı ve gelecekte bu zor günleri gülümseyerek hatırlamalarını diliyoruz! Öğrenci Evlerinin Vazgeçilmez Akşam Yemeği Menüleri’ni maksat geçmişi hatırlamak bahanesiyle tekrar deneyebilirsiniz 😀

En Beğenilen