Sansasyonel İddia! Nutella Kansere Sebep Oluyor!

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Sansasyonel İddia! Nutella Kansere Sebep Oluyor!

Nutella severler geçtiğimiz Çarşamba şok olacakları bir haber aldılar. Bu haber Nutella’nın kansere sebep olabilecek bir malzeme içerdiğiyle ilgili. Doğum yeri İtalya’da bile bu malzeme sebebiyle marketler Nutella’yı raflardan indirmeye başladı. Peki bu malzeme nedir?

Palmiye Yağı…

Bu kadar reaksiyon gösterilmesi sonrasında, gerçekten risk var mı konusunda Indipendent‘in haberini derledik.

İtalyan süpermarketler palmiye yağı içeren tüm ürünleri neden raflardan indirdi?

Mayıs ayında İtalya’nın en büyük süpermarket zinciri Coop, içeriğinde kansere sebebiyet veren arıtılmış palmiye yağı bulundurması gerekçesiyle kendi markalarına ait 200 ürünü raflardan kaldırdı. Ancak Nutella bunlardan biri değildi.

Coop, raflardan kaldırdıkları ürünlerin genelde çocuk tüketicileri hedeflediği ve riskin çok daha büyük olduğu gerekçesiyle bunun bir önlem olduğunu söyledi.

Avrupa Yiyecek Güvenliği Otoritesi, palmiye yağı işlenmesi sırasında ortaya çıkan atıkların kansere sebep olabileceğini belirtti.

Palmiye yağı Nutella dışında başka hangi ürünlerde bulunuyor?

İşlenmiş palmiye yağı çikolata, dondurma, hazır soslar, ve daha pek çok üründe bulunuyor. Avrupa Yiyecek Güvenliği Otoritesi, özellikle bebek maması içeriklerinde bulunan kansere neden olan içeriklerden endişe duyulduğunu belirtti.

Ancak buna rağmen, tüm dikkatler Nutella’ya yönelmiş durumda, bunun da sebebi elbette ikonik bir marka olması. Nutella’nın üreticisi Ferrero şu anda televizyon ve gazete reklamlarında, insanları Nutella’nın güvenli bir ürün olduğuna ikna etmeye çalışmakla meşgul.

Palmiye yağının içinde kanser riskini arttıran madde ne?

Avrupa Yiyecek Güvenliği Otoritesi bitkisel yağlarda bulunan glycodil’den türeyen 3 maddeye baktılar. Bu 3 madde glycidyl yağ asidi esterleri (GE), 3-monochloropropanediol (3-MCPD), ve 2-monochloropropanediol (2-MCPD).

Avrupa Yiyecek Güvenliği Otoritesi’nin çalışmalarına göre bu maddelerin en fazla bitkisel yağlarda bulunuyor ama palmiye yağında bulunma oranı diğer tüm yağlardan daha yüksek.

Bu maddeler işlenmemiş yağlarda bulunmuyor ancak yağların 200 derece gibi yüksek sıcaklıklarda işlenmesi sebebiyle ortaya çıkıyor. Palmiye yağının işlenmesinin sebebi ise, kendine özgü kokusunu ve koyu turuncu renginin yok olmasını sağlamak.

Üreticiler, tüketicilerin karşı karşıya oldukları riskleri azaltmak için ne yapıyor?

Ferrero’nun basın sözcüsü, yağların işlenmesi sırasında ortaya çıkan zararlı atıkların azaltılmasını sağlayan endüstriyel işlemler kullanacaklarını ve işlenmemiş maddeleri kullanmayı tercih edeceklerini söyledi.

Nestle’nin de palmiye yağı içeren pek çok ürünü var. Nestle bu konuyu çok ciddiye aldığını ve kansere sebep olan bileşenlerin ortaya çıkarılması konusunda bilimsel araştırmalara yatırım yaptığını söyledi.
Üreticiler neden daha güvenli yağlar kullanmıyor?

En basit yanıtı, maliyet uygunluğu olarak görülüyor. Palmiye yağı yerine kullanılabilen diğer yağlar ayçiçeği ya da kolza tohumundan elde edilebilir ama bu maliyetleri fazlasıyla arttıracaktır. Reuters tarafından yapılan hesaplama gösteriyor ki, daha güvenli yağlar kullanması durumunda Ferrero her yıl $22 milyon dolar harcamak zorunda.

Buna ek olarak Ferrero’nun basın sözcüsü palmiye yağının Nutella’nın akışkanlığı ve yapısı için en uygun yağ olduğunu, ürünün karakteristik tadı ile kesinlikle karışmadığını söyledi.

Tüketici olarak riski en aza indirgemek için ne yapmamız gerekiyor?

En basit şekilde açıklamak gerekirse, palmiye yağı içeren ürünlerin kullanımını en aza çekmemiz gerekiyor.

Avrupa Yiyecek Güvenliği Otoritesi bu zararlı maddeleri yoğunlukla içeren besin maddelerinin başında hazır hamur işleri, pasta ve margarinler geldiğini söylüyor.

En Beğenilen