Sebze ve Meyveleri Mevsiminde Yemenin Faydaları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sebze ve Meyveleri Mevsiminde Yemenin Faydaları saymakla bitmez elbet, ama kışın ananas, yazın portakal yerken bu yazdıklarımızı aklınızdan çıkarmamanız fena olmaz.

1. Daha lezzetli olurlar.

Mevsiminde tüketilen sebze ve meyveler daha lezzetli, daha tatlı ve harika olgunlukta oluyorlar. Bir yaz meyvesini yazın tükettiğinizde aldığınız vitamin ve mineral, bu meyveyi kışın yediğinizde aldığınızdan çok daha fazla.

Sebze ve meyveler genelde zamanından daha önce toplanır ve tarladan tüketiciye ulaştırma sırasında bozulmamaları için buzdolaplarında bekletilirler. Soğutma işlemi de maalesef sebze ve meyvelerin tadını azaltan bir işlem. Tüketiciye satılmadan önce yapay bir şekilde olgunlaşmaları için uygulanan işlemlerden sonra tatları daha fazla yok oluyor. Sebze ve meyveleri lezzetli şekilde yemek için mevsiminin olmasını beklemek en mantıklısı.

2. Daha ucuz olurlar.

Mevsiminde toplanan ve satılan sebze-meyveler daha ucuz olurlar. Bunun sebebi de bol olmaları. Ayrıca lokal bir yerden alırsanız, taşıma ve komisyoncu ücreti de eklenmeyeceği için satış fiyatının altına alma şansına bile sahip olursunuz. Mevsiminde olmayan sebze ve meyve aldığımızda bu sebze ve meyveler sera üretimi ya da ithalatı yapılmış ürünler oluyor. Sera üretimi ve ithal edilmiş ürünlerin de ucuz olmasını bekleyemiyoruz elbette. Yani kışın yediğiniz çileğin kilosuna 20 TL verirken, yazın 3 TL verme durumu bundan kaynaklanıyor.

3. Daha taze ve vitamin açısından zengin olurlar.

Mevsiminde tüketilen sebze ve meyveler, hasat zamanlarının üzerinden çok geçmediğinden taze ve besin değeri açısından da yüksek olurlar. Sebze ve meyvelerdeki C vitamini, folik asit, karoten gibi anti-oksidanların miktarları bu sebze ve meyveler uzun süre bekletildiğinde azalma gösteriyor. Mevsiminde olan sebze ve meyveler daha parlak renkli ve sulu olurlar. Büyük zincir marketlerde kış mevsiminde gördüğümüz şeftali ya da erik, maalesef yazdan toplanıp radyasyon ya da bazı gazlara maruz kalarak saklanmış, iştah açısı görünüşlü ancak küspe gibi lezzeti olan meyveler.

4. Farklı ülkelerden ithal etme sürecinde gerçekleşebilecek mikrobik bulaşmaları önler.

Sebze ve meyveler diğer ülkelerden ithal edildiğinde, o ülkelerin ilaçlama ve kimyasal kullanımı kanunlarını bilemediğimiz için, bu her zaman bir risk taşıyor. Özellikle tropik ülkeler meyve ve sebze ilaçlama kanunları konusunda oldukça gevşekler, yani başka ülkelerde kullanımı yasak olan pek çok kimyasalı kullanabiliyorlar. Bu kimyasallar yanında topraktan geçebilecek diğer pek çok mikrop da cabası. Çin’den ithal edilen böğürtlen ya da çilekten Hepatit A kapabilineceğini biliyor muydunuz mesela?

5. Vücudunuzun ihtiyacı olan doğal besinleri sağlarlar.

Dikkat ederseniz, kış mevsiminde olan sebze ve meyveler c vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini de grip ve nezle olmamızın önüne geçen en önemli vitamin. Yaz mevsiminde olan sebze ve meyveler ise beta karoten ve diğer karotenler açısından zengindir. Karotenler de güneşin zararlı etkilerinden korunabilmek adına oldukça gerekli. Yaz meyveleri aynı zamanda şeker de sağlayarak enerji veriyorlar.

6. Daha çevre dostudur.

Mevsiminde olan sebze ve meyveleri tüketmek, mevsiminde olmayan sebze ve meyvelerin üretimine olan talebi azaltır, bu da sebze ve meyvelerin doğal şekilde yetiştirilmesinin önünü açar. Yani daha az radyasyon, daha az soğutma ve daha az sera kurulumu demektir.

Peki kış mevsiminde yetişen sebze ve meyveler nelerdir?

Sebze ve Meyveleri Mevsiminde Yemenin Faydaları’nı tüm bunları uyguladıkça daha iyi şekilde anlayacağız. Sebze ve meyvelerden en güzel lezzeti almak ve besin değerlerinden en iyi şekilde faydalanmak için bu bilinçte olmak gerekiyor.

Afiyetle!

En Beğenilen