Şinitseli Çıtır Çıtır Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Şinitseli Çıtır Çıtır Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler içinde öncelikle şinitseli sevmek var elbette 😍 Şinitsel yapmayı hepimiz biliyoruz evet, et ince olacak şekilde dövülür, yumurtaya ve galeta ununa bulanır ve kızartılır. Bu ana teknik, tavuklu piccata gibi pek çok yemeğin de özünü oluşturur.

Görsel: TheKitchn

Şinitsel hazırlanması oldukça kolay olduğundan karnınızın ne zaman acıkırsa o zaman hemencecik yapabileceğiniz bir tarif.

İnce et çok daha kısa sürede kızarır.

Şinitseli Çıtır Çıtır Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler’den ilki etin ince olacak şekilde dövülmesidir. Yarım santimden daha kalın olması durumunda bu maalesef şinitsel olmuyor. Eti dövmek, eti yumuşatıyor ve sulu etin daha çabuk pişmesini sağlıyor. Eti dövmek için merdane kullanımı gayet uygun.

Püf noktası: Eti iki parça streç film arasında dövmek yerine, büyük boy kilitli buzdolabı poşetinin içine koyup dövün. Kilitli buzdolabı poşeti yırtılmaya dayanıklı olduğu için ortalığı batırmadan, temiz temiz işlemi bitirebilirsiniz.

Çıtır çıtır bir kaplama için 3 tüyo

Şinitseli Çıtır Çıtır Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler’den bir diğeri ise kaplama için kullanılan galeta ununun kalın olmaması.

Ana metot: İncecik ve çıtır çıtır bir kaplama elde etmek için etleri önce una, sonra yumurtaya, sonra da galeta ununa bulayın.

Hazır kaplama kullanmayın! Hazır kaplamaların içindeki baharat ve aromaların tadını seviyor olabilirsiniz ancak bu tür hazır kaplamalar etin üzerinde kalın bir tabaka oluşturacaktır. İnce galeta unu şinitsel için en uygun olanı.

Bekletmeden kızartın: Ayrıca kaplanmış etlerin kızarma işlemi öncesinde çok fazla beklememesini sağlamanız gerekiyor. Ne kadar uzun süre beklerse kaplama o kadar ağırlaşıp kalınlaşıyor.

Tavada kızartmaktan çekinmeyin

Derin yağda kızartmak hafta sonu yemek pişirme hevesinizi bir anda alıp götürebilen bir uygulama olabilir, çünkü yağın kızdırılması ve sonra temizleme aşaması uzun zaman alıyor. Neyseki şinitsel için tavada kızartmak çok daha pratik ve daha az yağ gerektiriyor. Derin bir tava kullanmak ayrıca yağın sıçramasının da önüne geçiyor. Yağı iyice kızdırdıktan sonra kaplanmış etleri yağa dikkatlice bırakın ve her yeri altın rengini alana kadar her iki tarafını yalnızca birkaç dakika kızartın.

Şinitseli nasıl yemelisiniz?

Şinitseli genelde tek başına, yanında fırın patates ve limon dilimleriyle tüketsek de şinitsele birkaç ekleme yapılarak farklı tarifler de elde edilebilir. Örneğin şinitselleri kızarttıktan sonra üzerine marinara sos ve rendelenmiş mozzarella ekleyip fırınlayabilirsiniz. Ya da kızarttıktan sonra parmak kalınlığında dilimlere keserek çocukların daha rahat yiyebilmelerini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen