Soğanı Küp Doğramanın İncelikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Soğanı Küp Doğramanın İncelikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler mutfakta hayat kurtarıyor. Neredeyse her yemekte kullandığımız soğanı küp küp kesmek göründüğü kadar zor değil.

Kaynak; Buzzfeed

Kesme tahtanızın sağlam olmasına dikkat edin.

Kesme-tahtasi

Kesme tahtanız ne kadar sağlamsa, kesme işlemi sırasında o kadar güvende olursunuz. Eğer kesme tahtanızın yüzeyi düzgün değilse ya da tezgahın üzerine koyduğunuzda düz durmuyorsa, doğrama işlemi sırasında kayabilir ve bıçakla kendinize zarar verebilirsiniz.Kesme tahtanızı sağlama almanın en iyi yolu, altına kaymayan bir mat yerleştirmektir. Eğer yoksa, altına birkaç kat kağıt havlu da koyabilirsiniz.

 

Kullanacağınız bıçağı seçin.

bicak

Standart, keskin bir şef bıçağı, kesme işlemi için en uygun olandır. Çoğu insan ilk yemek yapmaya başladığında, daha küçük, meyve bıçağı tarzında bıçaklar kullanmayı tercih eder. Ancak şef bıçakları kavrama açısından daha iyidir ve bu da soğan ya da diğer sert sebzeleri kesme işlemi sırasında kontrolün sizde olmasını sağlar. Bu bıçaklar aynı zamanda daha keskin olduğundan kesmeyi daha kolay ve güvenli hale getirir.

Yani kısacası keskin bir bıçakla çaışmak kör bir bıçakla çalışmaktan daha güvenlidir.

Güzel bir ipucu; soğan doğrarken kullandığınız bıçak ne kadar keskin olursa, akan göz yaşlarınız da o kadar az olacaktır.

Parmaklarınızı koruyun.

kesme-stili

Doğrama işlemi yaparken parmakları korumanın en iyi yolu soğanı tutarken elinizi pençe haline getirmektir. Baş parmağınızı ve serçe parmağınızı soğanın arka kısmına yerleştirin ve diğer parmak uçlarınızı kıvırıp eklemlerinizi düz tutun. Biraz karışık geldiyse, fotoğraftan da anlayabilirsiniz 🙂 Bu şekilde elinizi kesmeden soğanınızı doğrayabilirsiniz.

 

Küp Küp Doğrama İşlemi

 

Soteleyerek yapılan pek çok yemek için ihtiyacınız olan küp soğan kesiminin incelikleri de şöyle;

1. Önce baş kısmını kesin.

bas-kismi

Soğanı küp küp doğrarken en çok ihtiyacınız olan şey, soğanın durabileceği düz bir zemin. Bu şekilde daha sabit duracak ve keserken yuvarlanmayacak.

 

 

 

2. Kestiğiniz düz kısmı kesme tahtasına gelecek şekilde yerleştirip, soğanı 2’ye kesin.

ikiye-kesim

Soğanı, baş kısmını keserek oluşturduğunuz düz kısmı kesme tahtasına gelecek şekilde döndürün. Soğanı 2’ye keserken elinizi pençe şekline getirmeyi unutmayın.

 

 

3. Kabuklarını ayırın.

peel

Soğanı ayıklarken önce en dıştaki bir ya da 2 katmanı ayırın. Bu katmanlar sert ve kuru olanlar olduğundan pişirme sırasında yumuşamayıp, yapacağınız yemeğin içinde sert kalacaktır.

 

 

 

4. 1-2 tane yatay kesik atın.

yatay-kesik

Soğanı ikiye keserek oluşturduğunuz düz kısmı kesme tahtasına gelecek şekilde yerleştirin. Bir elinizi soğanın üzerine koyun ve parmaklarınızı koruyarak bıçak yardımıyla soğana 1 ya da 2 yatay kesik atın. Bu kesikler soğanın tamamını kesmemeli ancak dip kısmına kadar gelmeli. Dip kısmın kesilmemesi önemli, çünkü bu soğanın kalanını keserken rahat bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.

 

5. Soğana üst kısmından kesikler atın.

ustten-kesik

Soğanın üst kısmından, elinizi pençe gibi yaparak dikkatlice ince kesikler atın.

 

 

 

 

6. Soğanı çevirip doğramaya başlayın.

kup-dograma

Soğanı elinizi pençe gibi yaparak ve baş parmağınızla serçe parmağınızı soğanın yan kısımlarına dayayarak tutun ve kesmeye başlayın. Küçük ve düzgün küpler oluştuğunu göreceksiniz.

 

 

 

7. En uç kısmını ayırıp dilediğiniz şekilde kesin.

uc-kismi

Soğanın çoğunu kesip, en uç kısmını kesmekte zorlanabilirsiniz. Bunun için uç kısmı döndürün ve bıçak yardımıyla dikkatlice olabildiğince küçük şekilde doğrayın.

 

 

 

8. Bonus İpucu

bicak-tersi

Soğanı kesme tahtasından alırken bıçağın keskin kısmını kullanıp da kesme tahtasını çizmeyin. Bunun yerine bıçağın tersini kullanın.

 

 

 

Soğanı Küp Doğramanın İncelikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler işte bu kadar! Kolay Gelsin!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen