Ülkelerin En Az Baklava Kadar Ünlü Tatlıları

[Toplam:16    Ortalama:3.1/5]

Ülkelerin En Az Baklava Kadar Ünlü Tatlıları arasında Japonya’nın Mochi’sinden tutun da Fransa’nın Creme Brule’sine kadar pek çok tarif var.

Bir öğün tatlısız bitmez, bitmemeli! Dünyanın her yerinde herkes bu fikirde, ülkeden ülkeye değişen tek şey ise tatlı tarifleri. Bazı tatlılar hafif ve yumuşakken, bazıları tat açısından zengin ve bol çikolatalı.

Baklava’mızın yanına yanaşabileni bulabilecek miyiz bakalım 😀

Fransa: Crème brûlée

krem-brule

Crème brûlée tüm Fransa’da en popüler tatlı tarifi. Bu tatlı, zengin ve krema kıvamında bir muhallebisi olan, üzerinde ise katı, kıtır ve hafif kahverengileşmiş karamel tabakasıyla inanılmaz haz veren bir tatlı tarifi.

Endonezya: Dadar gulung

dadargulung

Bayağı yeşil bir dürüm gibi görünse de Dadar gulung Endonezya’nın en sevilen tatlı tarifi. Endonezya dilinda dadar pankek, dulung’da rulo anlamına geliyor.Endonezya’nın Java Adası’na özgü bir tarifi. Pandanus ağacı yapraklarından elde edilen pankek, hindistan cevizi şekeri ile doldurulup sarılıyor. Bizce baklavanın yanından bile geçemeyecek bir tatlı, kusura bakmayın Endonezya halkı 🙁

Amerika: Elmalı Pay

america-apple-pie

Amerika deyince zaten akla başka bir tatlı gelmiyor neredeyse. Elmalı pay, tereyağlı bir pay hamurunun üzerine elma dilimlerinin dizilmesi ve üzerine tekrar güzel bir pay hamuru kapatılarak pişirilen, vanilyalı dondurma ya da krem şanti ile servis edilen bir tatlı. Amerikalılar bazen değişiklik yapıp çedar peyniri ile bile yiyebiliyorlar 😳

Türkiye: Baklava (as,as, bayrak as 😀 )

baklava

Fazla söze ne hacet…

İtalya: Gelato (Dondurma)

italy-gelato

Italya sokaklarında sıra sıra gelato satan dükkanlar var. Gelato, dondurmanın İtalyan versiyonu ve kıvamı normal dondurmaya göre daha yumuşak. Pek çok farklı aromada servis edilebiliyor, fıstıklısı ve romlusu favorilerimizden ✌

Peru: Picarones

peru-picarones

Picarones, Peru usulü doughnut. Tatlı patates, tatlı kabağı, un, maya, şeker ve anason ile hazırlanmış bir hamurun kızarması ve şekere bulanması ile elde ediliyor.

Rusya: Syrniki

russia-syrniki

Ruslar Syriniki’ye oldukça düşkün. Quark adı verilen taze ve kremamsı bir peynirden elde edilen pankek, reçel, elma sosu, ekşi krema ya da bal ile servis ediliyor.

İspanya: Tarta de Santiago

spain-tarta-de-santiago

Tarta de Santiago, bademli kekin İspanyol hali. Bademli kekin tadı gibi tarihi de zengin. Orjinal tarifin tarifi Orta çağ Galiçyasına kadar uzanıyor.

Japonya: Mochi

japan-mochi

Mochi adını mochigome ismi verilen, glutenli bir pirinçten alıyor. Bu pirinç ezilerek hamur haline geliyor ve çember şekli veriliyor. Japonya’da Mochi’yi yılın her zamanında yiyebilirsiniz, ama en çok satıldığı dönem Yeni yıl dönemi. Genelde bir top dondurma ile servis ediliyor.

Arjantin: Pastelitos

argentina-pastelitos

Genelde Arjantin’in bağımsızlık gününde sıklıkla tüketilen Pastelitos, yufkaların tatlı patates ile doldurulup üst üste koyulup kızartılması ile elde ediliyor. Kızartıldıktan sonra üzerine pudra şekeri dökülüyor.

İngiltere: Banoffee Tartı

england-banoffee-pie

Bu tarifin ana vatanı İngiltere. Gayet lezzetli olan tarif muz, krema, karamel, bazen çikolata ve kahve ile de yapılıyor. Yine bir baklava olmasa da gayet lezzetli bir tatlı.

Brezilya: Brigadeiros

brazil-brigadeiros

Brigadeiros Brezilya’da hemen hemen her kutlama zamanında sıklıkla tüketiliyor. Trüf’e benzeyen bu tatlı, koyulaştırılmış süt, çikolata ve tereyağı ile yapılıyor. Oluşan hamur top haline getirilip direkt olarak yenebilirken, fındık, fıstık ya da kakaoya bulanarak da servis edilebiliyor.

Çin: Dragon beard candy

china-dragon-beard-candy

Görünüş olarak pişmaniyeye benzeyen bu tatlı yalnızca bir tatlı değil aynı zamanda Çin’in geleneksel bir el sanatı. Bir koza şekli verile tatlı ana olarak şeker ve maltozdan yapılıyor, fıstık, susam ve hindistan cevizi ile servis ediliyor.

Belçika: Belçika Waffle’ı

belgium-belgian-waffle

İsminden de anlaşıldığı gibi Belçika Waffle’ı Belçika’ya özgü orijinal bir tarif ve sıklıkla tüketilen bir sokak tatlısı. Bu güzel waffle üzerinde Nutella, ya da pudra şekeri ile sılık servis ediliyor. Listede şu ana kadar Baklava’ya rakip olabilecek güzellikte olan tek tatlı diyebiliriz.

Hindistan: Gulab jamun

india-gulab-jamun

Hindistan’ın en sevilen tatlılarından olmasının yanı sıra neredeyse tüm Güneydoğu Asya’da tüketiliyor. En güzel açıklama yuvarlak donut’ların şeker şurubuna atılması ile elde ediliyor. Hamuru da süt tozu ve ghee adı verilen geleneksel, tereyağına benzer bir malzeme ile yapılıyor.

Avusturya: Sachertorte

austria-sachertorte

Eğer Avusturya bir tatlıyla bilinecekse, o tatlı Sachertorte olurdu. Yoğun çikolatalı tatlı ilk olarak 1832’de Franz Sacher tarafından yapılmış. Bu tarifin orijinali şu anda sadece Viyana’daki Hotel Sacher pasta şeflerinde var.

Avustralya: Lemington

australia-lamingtons

Sarı sünger kek küplerinin çikolataya bulanıp üzerlerine hindistan cevizi serpilmesiyle elde ediliyor. Nerede baklava, nerede Lemington!

İzlanda: Skyr

iceland-skyr

Skyr İzlanda mutfağının yüzyıllardır en sevilen tatlılarından biri. Yoğurda benzeyen krema süt, şeker ve meyveler ile servis ediliyor.

İsveç: Prinsesstårta

sweden-prinsesstrta

Prinsesstårta İsveç dilinde prenses kek anlamına geliyor. Genelde yeşil renkli Marzipan ile kaplanan keklerin üzerine pasta kreması ve krem şanti sürülüp üst üste diziliyor.

Görülen o ki Ülkelerin En Az Baklava Kadar Ünlü Tatlıları listesinde baklava açık ara önde 😀

 

Afiyetle!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen