Viskiyi Bir Patron Edasıyla İçmenizi Sağlayacak 8 İpucu

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Viskiyi Bir Patron Edasıyla İçmenizi Sağlayacak 8 İpucu. Galce’de “hayat suyu” anlamına gelen viski yalnızca tadıyla değil, içerken verdiği keyifle de tüm içkiler bir yana, viski bir yana dedirtiyor.

Whiskey And Natural Ice

Ama bilindiği üzere, viski sevgisi zamanla kazanılan bir sevgi, çünkü viski yoğun ve zengin tadıyla ilk kez deneyenler için biraz sert bir seçim olabilir.

Buzzfeed yazarı Erin La Rose, severek içebileceğiniz viski türünü bulmanız için geniş çaplı bir araştırma yapmış. İşte severek içebileceğiniz viskiyi bulmanızı ve Viskiyi Bir Patron Edasıyla İçmenizi Sağlayacak 8 İpucu;

1. En sevdiğiniz tür viskiyi bulabilmek için viskiyi mutlaka oda sıcaklığında, buzsuz ve sade olarak için.

viski-2

Eğer gerçekten sevdiğiniz viskiyi bulmak istiyorsanız, viskiyi sade denemeniz gerek. Önce viskiden bir yudum alın, daha sonra içine su ya da buz ekleyin ki o hissi alın. Pek çok insan suyun viskinin tadını ortaya çıkardığını söylüyor, bu sebeple su ile denemeniz tamamen kabul edilebilir.

 

 

 

 

 

2. Eğer viski içme konusunda çaylaksanız, ve viskiyi sade içemiyorsanız, işe viski içeren kokteylleri deneyerek başlayın.

viski-3

Bir Manhattan ya da eski usül, Scotch ile iyice karıştırılmış bir kokteyl size harika bir zevk verebilir. Scotch ya da Bourbon arasına kararsız kalıyorsanız da unutmayın ikisi de birer viski türü, çok da şey yapmamak lazım 😀

 

 

 

 

 

3. Viskiyi içmeden önce mutlaka koklayın.

Elbette bütün burnunuzu bardağa sokmanıza gerek yok. Ağzınızı hafifçe açık ve burnunuzla bir nefes çekip kokusunu alın. Daha sonra bir yudum alın and ağzınızda gezdirin ki tüm tadını alabilesiniz.

 

 

 

4. Eğer şekerli tatları seviyorsanız, mısırdan elde edilen viskileri seçmeniz uygun olur. Bourbon gibi viskiler diğerlerinden daha tatlıdır.

viski-4

Four Roses gibi pek çok Bourbon şekerli viskiler kategorisine girer. Genelde İrlanda viskileri diğerlerine göre daha hafiftir. İrlanda viskileri üç kez distile edilir, bu sebeple yeni başlayanlar için güzel bir seçim.

 

 

 

 

 

 

 

5. Daha baharatlı bir tat için, çavdardan elde edilen viskileri tercih edebilirsiniz.

viski-5

WhistlePig ve Wild Turkey kesinlikle “denenecek viskiler” listenize girmeli.

 

 

 

 

 

 

 

6. Eğer daha isli bir kat istiyorsanız, Scotch kesinlikle denenmesi gereken bir seçenek.

Açıklamak gerekirse tüm Scotch’lar isli değildir. Ama pek çok lezzetli marka var mesela Talisker, ve Highland Park. İsli tatları seviyorsanız bunları mutlaka denemeniz gerekli.

 

 

 

7. Gittiğiniz barda, barmenin viski tavsiyelerini sormaktan çekinmeyin.

Kimseyle buluşmanızın olmadığı bir akşam lokal bir bara gidip, barmenle konuşup viski tadımı yapabilir ve yanınızdaki arkadaşlarınızın viski seçimlerinize karışmasına böylece engel olabilirsiniz.

 

 

8. Eğer bu yazdıklarımızın hiçbirini hatırlamıyorsanız, bari bu 2 şeyi hatırlayın; koku ve renk.

Genel olarak viskinin renginin koyu olması, yaşlı bir viski olduğunu gösterir ve kokusu diğerlerine göre farklıdır.

 

 

 

Hangisini sipariş ederseniz edin, unutmayın ki “hayat suyu”nu içiyorsunuz. Zevk almaya bakın!

En Beğenilen