Yunan Adası Mı, Güney Kıyısı Mı?

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Yunan Adası Mı, Güney Kıyısı Mı? Son zamanların en çok tartışılan konularından biri Türkiye’de turistik kıyıların pahalılığı ile verilen kötü hizmet ve bize son derece yakın komşu Yunan Adaları’nın ucuzluğu ile verilen 10 numara hizmet karşılaştırması.

Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarının meşhurluğunu, el değmemiş sahillerin doğal güzelliklerini bilmeyen yok. Çoğu ülkeden gelen yüzbinlerce turistten de anlaşılacağı gibi Türkiye’de doğal güzellik dışında tesisler, yemekler ve verilen hizmet de çok kaliteli…mi?

Kurban Bayramı’nda yaptığımız Midilli Adası tatili ile bu karşılaştırmayı kulaktan duyma olmadan, taraf tutmadan yapma fırsatımız oldu.

Buyrunuz adım adım Midilli Adası, gördüklerimiz, yediklerimiz, içtiklerimiz, fiyatlar…

Mitilini

Ayvalık’tan feribotla geçilen Midilli Adası’nda ayak bastığınız ilk yer Mitilini. Bir liman şehri olması sayesinde adanın en gelişmiş ve turistik şehri. Bir turist olarak ihtiyacınız olan pek çok şeyi buradan karşılayabilirsiniz. Araba, motor, atv kiralama, liman otelleri, taverna ve restoranlar, marketler, elektronik market…

Midilli Adası’na aşırı yüksek beklentiyle gelmedik. Daha önce Rodos tatilimiz olmuştu ve Rodos’un 12 Ada’nın en güzeli olduğunu da herkesler biliyor. Midilli’de amaç ana karaya yakın olup aslında uzak olmaktı. Bu hissi çok da güzel yaşadık.

Mitilini’de ilk mekan;

Martano Pizza;

Adaya gelip elimizde bavullarla taverna ortamına girmeyelim hem de Siesta zamanı bitsin (genelde öğleden sonra 2 ile 5 arası çoğu dükkan kapalı) diye ferah bir bahçesi olan Martano Pizza’ya girmeyi tercih ettik.

Garsonlar az da olsa Türkçe biliyor, Yunanca ya da İngilizce bilmiyorsanız hiç sorun yok. Ada’nın turizmini Türkler canlandırdığından çoğu mekanda Türkçe konuşmanız sorun yaratmaz. Menüsü Türkçe olan restoranlar bile var.

Martano Pizza’da kullanılan tüm ürünler lokal ve taze. Dondurulmuş herhangi bir ürün kullanıyorsa bu menüde belirtiliyor, o gün ellerinde olmayan bir ürün varsa da garsonlar size söylüyor.

Bizim seçimimiz Mitilini Pizza oldu.

Mitilini Pizza

Mitilini pizza’nın muhteviyatı;
-Mozzarella peyniri
Pizza Sosu
-Kurutulmuş Domates
-Kalamata Zeytin
-Anason
-Parmesan PeyniriOrta boyu 10 Dilim
Hamuru gayet kıtır ve 2 kişi için oldukça doyurucu.
Fiyat : 12.5 Euro

2 Kadeh lokal kırmızı şarap
Yumuşak içimli taze ve pizza ile güzel giden bir şaraptı.
Fiyat : 6 Euro

Çilek reçelli, sakızlı su muhallebisi

Çilek reçelli, sakızlı su muhallebisi

Hafif tatlı çilek reçeli suyuyla muhallebi pizzanın üstüne çok güzel gidiyor.
Fiyat : İkram

1 litre su
Fiyat: 1 Euro

Toplam : 19.5 Euro (yaklaşık 65 TL)

Skala Kallonis

Adanın ortasında Kalloni Körfezinde küçük bir balıkçı kasabası. Kalloni Körfezi taze sardalyesiyle meşhur. Sahili kumluk ve suları çok sığ. Ağustos ayında sardalyelerin bu sığ sularda zıpladığını söylediler. Hal böyle olunca taze sardalyeleri tatmadan olmazdı.

Dionysos Restoran‘da hayatımızda yediğimiz en lezzetli sardalyeyi yedik diyebilirim. Fotoğrafta da görüldüğü üzere etli ve deniz kokan sardalyeler gayet iştah açıcı.

Taze Hamsi

Taze Hamsi

Türkiye’de yediğimizden pek de farklı değildi.
Fiyat : 5 Euro

 

Yunan Salatası

Yunan Salatası

Bu salatanın Yunanlığı kullandıkları zeytinyağından geliyor sanırım, malzemeler çoban salatasından farklı değil, yalnızca daha büyük doğranmış. Ama o zeytinyağının içinde yüzmek istedik.
Fiyat : 3.5 Euro

 

Geuslemedes

Geuslemedes

Adından da belli olduğu gibi gözleme sanarak sipariş ettik, ancak puf böreği kıvamında daha kalın yufkayla yapılmış, içinde Feta peyniri, köy peyniri ve nane olan leziz börekçikler.
Fiyat: 3.5 Euro

 

Taze Sardalye

Taze Sardalye

Fazla söze ne hacet, lezzet bombaları.
Fiyat : 6 Euro

 

Alfa

2 adet Alfa Bira
Çok şekerli olmayan,hoş içimli bir bira. Yunanistan’da en çok satılan 2. bira olduğunu öğrendik. Bardaklar soğutulmuş olarak geldi ve biralar da oldukça soğuktu.
Fiyat : 7 Euro

Su, zeytinyağlı ve kekikli köy ekmeği

Fiyat : Ücretsiz

Şeftali
Fiyat: İkram

Toplam: 26 Euro

 

Tarti Plajı
Tarti Plajı
Tarti Plajı

Yemek güzel de deniz-kum-güneşi de kaçırmamak lazım diyerek yola çıktık. Tarti Plajı adadaki en güzel ve sakin plajlardan biri. Bu arada adada gittiğimiz tüm plajların girişi, şezlong ve şemsiyeler ücretsizdi. Şezlong ve şemsiyeler sahildeki restoranlarca sağlanıyor olmasına rağmen bu restoranlardan bir şey yiyip içmek zorunda da değilsiniz. Restoranda 2.5-3.5 Euro arası içtiğiniz 50’lik birayı marketten 1.2 -1.5 euro arasına alabilir ve plajda keyfini sürebilirsiniz.

 

Mythos

Tarti plajı’nda 2 adet Mythos Bira – Yunanistan’ın Efes’i- 5 Euro.

Molyvos 💙

Bizim kalbimizi bırakıp döndüğümüz Midilli’nin en keyif aldığımız yeri. Mithymna şehrinde gün batımının keyfini sürebileceğiniz, orta çağ kalesi ve taş binalarıyla hoş bir deneyim yaşayabileceğiniz bir yer.

Molyvos
Molyvos

Küçük ve taşlı bir sahili var. Şezlong bulmak hayli sıkıntılı ancak yine ücretsiz. Sahil boyunca tavernalar ve Yunan mutfağının enfes lezzetleriyle, tazecik deniz ürünlerini tadabileceğiniz restoranlar var. Turistik olmasına rağmen restoranların fiyatları gayet makul. Zaten adanın en güzel şeylerinden biri, gittiğiniz mekan nerede olursa olsun, aşağı yukarı aynı fiyatların olması ve amiyane tabirle ‘Aa, sen turistsin, turistik yere geldin, gel bakalım seni bir öttürelim’ durumunun olmaması.

Biz Orizontas Restaurant‘ı tercih ettik, iyi ki de etmişiz. Menümüz şöyleydi;

Kızarmış Kabak Çiçeği Dolması

Kızarmış Kabak Çiçeği Dolması
İç harcı dolma fıstığı ve üzümlü, misler gibiydi.
Fiyat : 5 Euro

 

Domates Salatası

Domates Salatası
Yukarıdakinin aynından 🙂
Fiyat : 5 Euro

 

Feta Saganaki

Feta Saganaki
Sağanda kızarmış Feta peyniri, domates ve biber ile klasik bir Yunan tarifi
Fiyat : 3.5 Euro

 

Ahtapot Izgara

Izgara Ahtapot
Taptaze ahtapot lokum gibi pişmiş, fesleğen ve zeytinyağı soslu.
Fiyat: 9.5 Euro

Ekmek

Kızarmış ve zeytinyağı ve kekikle servis edildi, ücretli olmasına biraz şaşırdık tabi 🙂
Fiyat : 0.7 Euro

 

Uzo

2 kadeh Uzo
Uzo gibi uzo, uzonun hası, uzo çok güzel 💙
Fiyat : 5 Euro
1 Kadeh 3 yıldızlı Metaksa
Leziz, enfes, sakız kokulu
Fiyat : 3 Euro
2 Adet 50’lik Mythos Bira
Fiyat: 6 Euro
Su
Fiyat : Ücretsiz

Toplam: 37.7 Euro

Molyvos
Molyvos

 

Molyvos Restoranlar
Molyvos Restoranlar 

 

Petra
Petra Gün Batımı
Petra Gün Batımı

Uzun ve kumluk sahiliyle, berrak deniziyle sonraki durağımız Petra. Petra’da yemek yeme fırsatımız olmadı. Gayet turistik, tatlı cafe’ler, alışveriş yapıp lokal ürünler alabileceğiniz dar sokakları var.

Petra’da Tsalikis Cafe‘de oturduk. Tsalikis aslında bir pastane. Türkçe menüsü ve her pastanede bulabildiğimiz, tanıdık tatlılarıyla, başka ülkedeyken bile Türkiye burnunda tütenler için ideal bir mekan.

44 çeşit el yapımı dondurma sunuyorlar.

Karamelli ve Naneli Dondurma
Karamelli ve Naneli Dondurma

2 top dondurma, karamelli ve naneli
Nanelisi favorimiz, inanılmaz ferah bir tat bırakıyor ağızda. Dondurma topları inanılmaz büyük.
Fiyat : 4 Euro

 

Yunan Kahvesi

Yunan Kahvesi
Türk kahvesinden farkı, kahvesinin daha kalın çekilmiş olması. Yanında güzel vanilyalı bir kurabiye ile servis ediliyor.
Fiyat : 2 Euro

Dondurma ve kahvenin yanında su
Fiyat : Ücretsiz

Toplam: 6 Euro

Skala Eresos

Skala Eresos bir şey yiyip içmediğimiz, bir gezip döndüğümüz bir yer. Yine adanın oldukça popüler yerlerinden biri. Denizi açık deniz olduğundan genelde dalgalı, ve rüzgarlı bir yer olması sayesinde rüzgar sörfü için çok uygun.

Kadın Festivali
Kadın Festivali

Skala Eresos ünlü Yunan Şair Sappho’nun da memleketi. Sappho şiirleri dışında cinsel tercihleriyle de oldukça meşhur. Her yıl Ağustos ayında Kadın Festivali gerçekleşiyor. Dünyanın dört bir yanından lezbiyenler gelip tatlı bir festival havasında güzel zamanlar geçiriyorlar. Ülkemizde LBGT yürüyüşlerinin durumunu düşününce, bunun da bir medeniyet göstergesi olduğunu anlıyor insan elbette.

 

Pelican Cafe
Pelican Cafe

Eğer ilginizi çekerse burada Pelican Cafe, rengarenk dekoru ve lezzetli tatlılarıyla Skala Eresos’un uğrak yerlerinden biri.

Skala Eresos’da keçi sütünden yapılmış ballı yoğurt, ve keçi sütünden yapılmış dondurmaların çok lezzetli olduğunu duyduk, ama maalesef deneyemedik.

Skala Eresos yolunda görmeniz gereken bir yer de Taşlaşmış Orman. Midilli, volkanik bir ada. Bu sebeple Sigri ve Skala Eresos’a giderken yolunuz bayağı kıraç toprağı olan dağlardan geçecek. Yollar oldukça kötü, bu sebeple dikkatli olmak şart. Bu kıraç topraklar bir zamanlar ormanlıkmış ancak volkanik bir patlama tüm ormanı yok etmiş.

Taşlaşmış Orman
Taşlaşmış Orman

 

Taşlaşmış Ağaç Kökü
Taşlaşmış Ağaç Kökü

Taşlaşmış ormanda da lav sebebiyle tamamen mermerleşmiş ağaç gövde ve köklerini göreceksiniz. Ancak bu bir müze ya da sergi değil, daha çok açık hava müzesi denilebilir. Dağın en tepesinden başlıyorsunuz ve aşağıya kadar yürüyerek tüm alanı geziyorsunuz. Sıcak havada biraz zahmetli ama görülmeye değer. Taşlaşmış Orman’a giriş ücreti 2 Euro.

Sigri
Sigra Manzara
Sigra Manzara

Taşlaşmış orman ziyaretinden sonra Sigri‘ye gitmenizi tavsiye ederiz. Sigri küçük plajı ve akvaryum deniziyle, geçtiğiniz kıraç dağın ve bozuk yolların stresini atmanızı sağlıyor.

Sigri Plajı
Sigri Plajı

Sahilde restoran yok, ancak minik büfeler bira, dondurma ve şarap servisi yapıyor. Biraz muhabbet kurarsanız büfecinin kendine hazırladığı öğle yemeğine yanaşabilirsiniz. Biz öyle yaptık ve güzel bir tabak Feta peynirli Yunan Salatası yedik ✌

Son gün…son durak tekrar Mitilini. Feribota binmeden önce Mitilini’de Meating‘de atıştırdık.

Gyro denilen döner ve büyük porsiyonlu et menüsü bulunuyor.

Tavuk Gyro

Dürüm Tavuk Gyro
Gayet bildiğimiz tavuk döner, içinde mısır, salatalık, domates, göbek salata ve mayonez var. Mayonez tadını biraz ağırlaştırmıştı.
Fiyat: 3.5 Euro

Dakos

Dakos
Bir Yunan mutfağı efsanesi… Girit gevreği üzerine taze rendelenmiş domates, zeytinyağı, feta peyniri ve kekik…Denemek şart. Porsiyon büyük olduğundan 2 kişi yiyebilir.
Fiyat: 5.5 Euro
Kekikli Patates kızartması
Fiyat: 2 Euro
2 Adet Alpha Bira
Fiyat: 5 Euro
Toplam : 16 Euro

Şimdi gelin bir bakalım… Fiyatlar meydanda. Pahalı mı? İstanbul ile aşağı yukarı aynı. Turistik bir ada olduğunu düşünelim bir de. Mesela Bodrum’da kallavi ücretle girilen, sosyal medyada muhabbeti dönen, 100 liraya lahmacunlar, 300 liraya şarap şişelerini düşünelim. Karşılaştıralım.

Elbette bu fiyatlardan daha ucuza yemek yenecek yerler de mevcut Türkiye’de. Ama maalesef uygun fiyat ve kaliteli yemeğin buluştuğu mekanlar çok çok az. Kaliteli yemek için fiyatı düşünmemek, fiyatı düşünüyorsanız da kaliteden taviz vermek gerekiyor pek çok zaman.

Biz Midilli’de yemek yediğimiz hiçbir mekandan memnuniyetsiz ya da ikramsız ayrılmadık. Garsonlar çok güleryüzlü, çok yardımcıydı. Yine amiyane olacak ancak, turist kazıklama durumu söz konusu değil. Hatta fazla para ödememeniz için sizi yönlendiriyorlar. Midilli’de musluk suyu içilebiliyor mesela. Tadı da gayet iyi. Restoranlarda kapalı su istediğinde, “açık su getirelim, boşa para vermeyin, beğenmezseniz kapalı getiririz” diyorlar.

Balıksa balık, deniz mahsülüyse deniz mahsülü, hepsi taze, hepsi lokal. Fiyatlar da meydanda. Adanın her yerinde aşağı yukarı aynı.

Yunan Adası Mı, Güney Kıyısı Mı? diye sorarsanız, tarafsız bir şekilde söyleyebiliriz ki, Yunan Adaları ucuz değil, ama kaliteli yemek yemek için Türkiye’ye kesinlikle tercih edilir.

Afiyetler olsun!

En Beğenilen